Wielkopolska

Parowozownia Wolsztyn

Wolsztyńska Parowozownia to jedyne takie miejsce w całej Europie, gdzie każdego dnia można zobaczyć stary parowóz wyruszający w trasę z pociągiem osobowym. Miłośnicy parowozów pielgrzymują tutaj, aby podziwiać wspaniałe maszyny nie jako eksponaty muzealne, ale funkcjonujące pojazdy.

Jest to bowiem normalny zakład pracy, w którym codziennie pracuje 30 osób, w tym 13 maszynistów, a parowozy jeżdżą każdego dnia z planowe trasy do Poznania i Leszna wożąc ludzi do pracy i młodzież do szkół.
Parowozy były w Wolsztynie od 1886 roku, kiedy wybudowano tu pierwszą linię kolejową, a następnie w 1907 r. parowozownię. Aktualnie znajduje się tu około 30 parowozów z 15 różnych serii. Część z nich jest sprawna. Czuwający w nocy dyspozytor co dwie godziny dorzuca do paleniska węgiel i sprawdza poziom wody i pary. Największą dumą jest „Piękna Helena”, polski parowóz Pm36-2, który rozwija prędkość do 130 km/h. Parowóz tej samej serii Pm36/1, tyle że w obudowie aerodynamicznej, został wyróżniony złotym medalem na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 r.
Fakt, że tylko w Wolsztynie parowozy jeżdżą z planowymi pociągami osobowymi i towarowymi sprawia, iż miejsce to jest znane wszystkim miłośnikom starych parowozów na świecie. Stało się niejako „drugą Wieliczką” i jest chyba bardziej znane poza granicami Polski niż w kraju. Przyjeżdżają tu z USA i Japonii. Australijczycy lecą samolotem z Sydney do Wiednia, dalej do Berlina, a następnie pociągiem do Zbąszynka i Wolsztyna.
Wielu turystów decydując się na kilkudniowy przyjazd do Wolsztyna nocuje w mieszczącej się na terenie parowozowni noclegowni. Urządzono tam skromny „hotel”, z okien którego można rano i wieczorem podziwiać buchające parą parowozy.
Wśród imprez organizowanych przez PKP Cargo Zakład Taboru w Poznaniu, właściciela Wolsztyńskiej Parowozowi, największą imprezą przyciągająca do Wolsztyna wiele tysięcy miłośników parowozów z całego świata jest „Parada Parowozów”. Towarzyszą jej liczne wystawy fotograficzne i malarskie, sprzedaż pamiątek i gadżetów związanych z koleją.
Od kilku już lat swoją ekspozycję, w specjalnym wagonie pocztowym, prezentuje Poczta Polska, która stempluje tego dnia wszystkie przesyłki okolicznościową pieczęcią „Poczta Parowozowa”. W 2005 r. Poczta wydała okolicznościową serię znaczków, kart i kopert pocztowych, a w 2007 r., z okazji 100-lecia Parowozowni w Wolsztynie, kolejną serię znaczków z zabytkowymi wagonami.
Co roku PKP Cargo Zakład Taboru w Poznaniu organizuje dodatkowe przejazdy pociągów specjalnych, np. pociągu „Pirat” do Kołobrzegu (oferta z okazji Dnia Dziecka) oraz pociągu „Wolsztyn Experience" do Wrocławia.
Stałym punktem oferty turystycznej jest wrześniowy przejazd „Pociągiem na grzyby” z Poznania do Wolsztyna i dalej na nieczynnej już trasie Wolsztyn - Nowa Sól, do położonej w środku lasu stacji Krzyż / Rudno. Pociąg zatrzymuje się w lesie na kilka godzin, a pasażerowie mają wtedy czas na wędrówki po lesie i zbieranie grzybów.
Od 2003 r. stoisko gminy Wolsztyn na MTT Tour Salon w Poznaniu znajduje się w pociągu retro z lat 20. ubiegłego wieku. Każdego dnia trwania targów około godziny 8 rano do wagonów ustawionych przy głównym wejściu na teren Międzynarodowych Targach Poznańskich podjeżdża parowóz, który prowadzi rozkładowy pociąg z Wolsztyna do Poznania.

Właściciel produktu:
PKP „CARGO” S. A. Zakład Taboru w Poznaniu
60-717 Poznań, ul. Kolejowa 23
tel.: 0-61/ 63-33-640
fax: 0-61/ 63-35-486, 63-32-402
www.pkp-cargo.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit