Kujawsko-Pomorskie

Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu

Planetarium

W mieście narodzin Kopernika, przy ulicy Franciszkańskiej na Startym Mieście znajduje się magiczne przejście do innego świata. Świata wybuchających supernowych, odległych gwiazd, nie odkrytych jeszcze planet czy okazałych mgławic. Kopuła toruńskiego Planetarium im. Władysława Dziewulskiego, wystająca tuż obok monumentalnej fasady Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przyciąga wszystkich ciekawych poznania zagadek i tajemnic Wszechświata.

Toruńskie Planetarium zostało otwarte 17 lutego 1994 roku, a pierwszy pokaz dla publiczności odbył się dwa dni później. Od samego początku postanowiono iść własną drogą i tworzyć seanse, jakich w Polsce nie było. Pokazy pod kopułą nie miały być suchymi wykładami na temat gwiazd i planet, ale - przy wykorzystaniu dostępnej techniki – przekazywać wiedzę i angażować emocjonalnie widzów. Już po roku otwarcia uruchomiono system 360-stopniowej panoramy, a w 1997 r. Planetarium jako pierwsze w kraju zastosowało system All-Sky oraz obraz video. W czerwcu 2005 r. otwarto interaktywną wystawę – salę Orbitarium, w której dosłownie można dotknąć Kosmosu.

Odwiedzający mogą tu sterować ruchomymi urządzeniami sondy kosmicznej oraz przeprowadzać proste doświadczenia obrazujące zjawiska zachodzące we Wszechświecie. Duże znaczenie ma wystrój i scenografia Sali Orbitarium. Z pulpitów rozmieszczonych wokół okazałego modelu sondy Cassini można sterować urządzeniami, a także sprawdzić do czego służą.  Na zawieszonych ekranach można wyświetlać krótkie animacje komputerowe i śledzić losy innych misji kosmicznych oraz poznać bliżej planety Układu Słonecznego. Przygotowano także zestaw interaktywnych urządzeń i modeli, które tłumaczą ciekawe zjawiska zachodzące we Wszechświecie. Można sprawdzić czy prawdą jest, że odległy sygnał dociera do nas z opóźnieniem, ile ważyłby człowiek mieszkający na Marsie lub Saturnie i dlaczego Jowisz ma burzliwą atmosferę? Zwiedzający znajdują odpowiedzi na wiele pytań, a przystępne opisy tłumaczą prezentowane zjawiska. A wszystko to poprzez zabawę, proste eksperymenty i w atrakcyjnej formie. Trwająca około 40 minut wizyta w Orbitarium to doskonała propozycja dla całych rodzin oraz grup szkolnych.

PlanetariumOd chwili rozpoczęcia działalności do końca lipca 2010 r. seanse w Planetarium obejrzało  ponad 2.5 miliona osób. Natomiast w Sali Orbitarium od otwarcia w czerwcu 2005 r. do końca lipca 2010 r. liczba odwiedzających wyniosła przeszło 221 tysięcy.

Planetarium w Toruniu od początku istnienia prowadzone jest przez Fundację, której pełna nazwa brzmi „Fundacja Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu”. Cele statutowe fundacji skupiają się na popularyzacji postaci i dorobku Mikołaja Kopernika oraz astronomii i pokrewnych dyscyplin wśród społeczeństwa, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Instytucja angażuje się także w organizację innych przedsięwzięć w ramach działalności statutowej, m.in. w festiwale nauki i sztuki, we współpracę z TVP w programach edukacyjnych, w obserwacje nieba przez teleskop.

Właściciel produktu:

Fundacja Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu

ul. Franciszkańska 15-21, 87-100 Toruń

tel./fax: 56/ 622-50-66

www.planetaium.torun.pl   office@planetarium.torun.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit