Podlaskie

Podlaski Szlak Bociani

Bociani Raj…Więcej »

Tereny południowo-wschodniej Polski. Największe skupisko bocianów w całej Europie. PSB obejmuje 20 gmin, od Goniądza nad Biebrzą po Białowieżę i trzy parki narodowe: Biebrzański, Narwiański i Białowieski. Jego punkt kulminacyjny to Pentowo koło Tykocia, gdzie w jednej tylko zagrodzie mieszka ponad dwadzieścia bocianich rodzin.

Tylko tutaj turysta pozna życie i zwyczaje bociana białego, utrwalonego w świadomości turystów z kraju i zagranicy, jako najbardziej charakterystyczny element polskiego krajobrazu.

PSB to nie tylko komercyjny produkt. Udało się w nim połączyć interesy ekologów z przedsiębiorcami, dla wylansowania tego produktu turystycznego pozyskać media. Zaangażowanie w tworzenie produktu Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki S. A. sprawiło, że region oferuje program turystyczny na miarę XXI wieku.

Jako inicjatywa pionierska, w ideę której wpisano troskę o człowieka i jego środowisko przyrodnicze, PSB jest sztandarowym przykładem zrównoważonego rozwoju. Jako narzędzie tego rozwoju wykorzystuje turystykę.

Szlak liczy ponad 200 km oznakowanych na czerwono tras rowerowych oraz około 3 km czarnego szlaku łącznikowego, prowadzącego od centrum Tykocina do Europejskiej Wsi Bocianiej Pentowo. Od Białowieży do Goniądza turystę prowadzi sieć tablic informacyjnych, drogowskazów i znaków drogowych, opatrzonych rozpoznawalnym logo. Bocianie gniazda zostały zabezpieczone i wyremontowane, a pośród nich stanęła wieża widokowa, z której bociany można obserwować przez udostępniane lornetki.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit