Świętokrzyskie

Podróże z pasją

Produkt turystyczny w Krzemionkach obejmujący zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej o długości 500 metrów w prehistorycznych kopalniach krzemienia pasiastego, a także zrekonstruowanej wioski neolitycznej.

Zespół prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach to jeden z najciekawszych tego typu obiektów na świecie. Jego wyjątkowość wynika z doskonale zachowanych hałd górniczych, zagłębień poszybowych, a szczególnie podziemi kopalń, które mimo upływu tysięcy lat zachowały się w prawie niezmienionym stanie. Odkryte w 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza pole eksploatacyjne w Krzemionkach ma powierzchnię 78,5 ha, szerokość od 20 do 200 m i długość 4,5km. Skupia ono na swoim obszarze ponad 4500 kopalń, których głębokość sięga 9m, a powierzchnia podziemnych wyrobisk dochodzi nawet do 800 m2. Kopalnie pracowały przez znaczną część neolitu i we wczesnej epoce brązu (ok. 3900 do 1600 p.n.e.). Wytwarzane tu z jurajskiego krzemienia prymitywne narzędzia(siekiery, groty, skrobaki) rozprowadzano wśród odbiorców zamieszkujących znaczną część Europy Środkowej.
Oprócz kopalni krzemienia pasiastego można także zwiedzać zrekonstruowaną w 1991 roku wioskę neolityczną. Zajmuje ona powierzchnię ok. 1,5 ha. Mimo, iż nie jest wiernym odwzorowaniem żadnego ze znanych stanowisk archeologicznych, oglądając ją można wyobrazić sobie jak społeczności kultur pucharów lejkowatych i amfor kulistych organizowały przestrzeń, którą zamieszkiwały. Wioska składa się z rekonstrukcji 4 domów mieszkalnych, z których 3 zbudowane są na podstawie dokumentacji z badań archeologicznych w Dobroniu i Sicinach. Otoczone są one palisadą i rowem obronnym, tak jak niektóre osady neolityczne (np. Stryczowice, Bronocice, Złota).
Obok chat zorganizowane są stanowiska, na których odbywają się lekcje muzealne i warsztaty dla dzieci i młodzieży (starożytne rolnictwo, przygotowywanie posiłków, myślistwo, zbieractwo, garncarstwo).
W sezonie letnim w obrębie wioski funkcjonuje także warsztat garncarza oraz piec garncarski i strzelnica łucznicza. Wtedy też odbywają się warsztaty archeologiczne i inne imprezy plenerowe dla grup zorganizowanych, m.in. poznawanie praktyk szamańskich, technik produkcji narzędzi krzemiennych i kamiennych, naczyń glinianych, ozdób z materiałów naturalnych, sposobów przygotowywania żywności w pradziejach i prehistorycznych technik myśliwskich.
Ze względu na swoją unikatowość teren kopalń jest objęty rezerwatem archeologicznym i posiada status Pomnika Historii. Pradziejowe kopalnie krzemienia w Krzemionkach pretendują także do wpisania na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.


Właściciel produktu:
Muzeum Historyczno-Archeologiczne
27-400 Ostrowiec, ul. Świętokrzyska 37
tel./fax: 0-41/ 265-36-51
www.krzemionki.pl
muzeumhistarch@wp.p
Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit