Dolnośląskie

Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Blask złotych sztabek…Więcej »

Określenie znajdującej się w Złotym Stoku jedynej w Polsce kopalni złota mianem dolnośląskiego Eldorado nie ma w sobie odrobiny przesady. Ocenia się, że w niemal 1000-letniej historii eksploatacji, produkcja złota z wydobytych rud wyniosła ponad 16 ton!!!

Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Złota w Złotym Stoku powstała w 1996 roku. Z 320 km podziemnych chodników wybrano dla turystów dwie sztolnie, w których przygotowana została ekspozycja muzealna.
W sztolni „Gertruda” (500 m) podziwiać można unikatową kolekcję map geologicznych, dawne górnicze instrumenty geodezyjne, tygle i piec do wytopu złota, bogatą kolekcję skał, rud i minerałów z całego świata. można zobaczyć zbiór pamiątek związanych z 10-wiekową tradycją i historią wydobycia złota. Skarbiec z 1066 sztabami złota zapiera dech w piersi wielu turystom.
Wejście do drugiej sztolni - „Czarna” (700 m) znajduje się w górnej części Złotego Jaru. Ta sztolnia wiedzie zwiedzających XVI-wiecznymi, ręcznie kutymi wyrobiskami, poprzez komory, po wybranych gniazdach rudy złotonośnej. W oparciu o kształt przekroju chodników i rodzaje obudów można się tutaj zapoznać się z różnymi technikami górniczymi stosowanymi na przestrzeni wieków.
Samo zwiedzanie trasy trwa 1,5 godziny. Do dodatkowych atrakcji należą: Muzeum Minerałów, Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, czyli zwariowany świat tabliczek BHP z dawnych lat (najnowszy eksponat ostrzega: „Drabina do celów gospodarczych, zabrania się ewakuowania osób niepełnosprawnych”), odlewanie sztabek złota, strzelanie z łuków sportowych, wspinaczka po ścianie alpinistycznej, płukanie złota, bicie monet, zjazd kolejką tyrolską, ognisko z konsumpcją. Do największych atrakcji tej kopalni należy jedyny w Polsce podziemny wodospad o wysokości ok. 8 m.
Bajkowy świat stworzony pod ziemią (np. postaci Górnika, opowiadającego o ciężkiej pracy w kopalni, Szalonego Alchemika, przedstawiającego historię odkrycia arszeniku oraz Szarego Gnoma, którego zadaniem jest postraszenie zwiedzających, ale też spełnianie marzeń), nietuzinkowy sposób oprowadzania, wesoła, profesjonalnie przygotowana obsługa, uśmiech na twarzach przewodników zjednują wszystkich. Co roku czekają na turystów kolejne nowości.

Właściciel produktu:
Elżbieta Szumska
Ul. Złota 7, 57-250 Złoty Stok
0-74/ 817-55-74, 0-74/ 817-61-20
www.kopalniazlota.pl biuro@kopalniazlota.p

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit