Dolnośląskie

Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Złota”

Wózek górniczy ze sztabkami złota. To tylko przedsmak tego, co można zobaczyć w  Skarbcu. Zgromadzone tam 1066 sztab złota zapiera dech w piersi wielu turystom/ fot.: Archiwum PTTKZ w Złotym Stoku

Określenie znajdującej się w Złotym Stoku jedynej w Polsce kopalni złota mianem dolnośląskiego Eldorado nie ma w sobie odrobiny przesady. Ocenia się, że w niemal 1000-letniej historii eksploatacji, produkcja złota z wydobytych rud wyniosła ponad 16 ton!!!

Po zamknięciu kopalni w latach 60. ubiegłego wieku atrakcja przerodziła się z czasem w produkt turystyczny – Podziemną Trasę Turystyczną „Kopalnia Złota”. Turyści mogą zwiedzać dwie z licznych kopalnianych sztolni: „Gertrudę” (a w niej podziwiać unikatową kolekcję map geologicznych, dawne górnicze instrumenty geodezyjne, tygle i piec do wytopu złota, bogatą kolekcję skał, rud i minerałów z całego świata) oraz „Czarną”, w której podziemna trasa prowadzi dawnymi XVI-wiecznymi, ręcznie kutymi chodnikami. Do największych atrakcji tej kopalni należy jedyny w Polsce podziemny wodospad o wysokości ok. 8 m.

Samo zwiedzanie trasy trwa 1,5 godziny. Do dodatkowych atrakcji należą: Muzeum Minerałów, Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, czyli zwariowany świat tabliczek BHP z dawnych lat (najnowszy eksponat ostrzega: „Drabina do celów gospodarczych, zabrania się ewakuowania osób niepełnosprawnych”), odlewanie sztabek złota, strzelanie z łuków sportowych, wspinaczka po ścianie alpinistycznej, płukanie złota, bicie monet, zjazd kolejką tyrolską, ognisko z konsumpcją.

Bajkowy świat stworzony pod ziemią (np. postać Gnoma, który spełnia marzenia), nietuzinkowy sposób oprowadzania, wesoła, profesjonalnie przygotowana obsługa, uśmiech na twarzach przewodników zjednują wszystkich. Co roku czekają na turystów kolejne nowości na trasie: podziemna ślizgawka długości 8 m, pojawiająca się postać karła, laboratorium alchemiczne, w którym niegdyś pozyskiwano arszenik. Już niedługo ma powstać Muzeum Tanich Win. W planach – spotkanie z wirtualnym duchem w chodniku śmierci, a także podziemny spływ łodziami.

Właściciel produktu:
Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych „Kopalnia Złota” Sp. z o.o.
Podmiot zarządzający:
Usługi Turystyczne AURUM, Elżbieta Szumska
ul. Złota 9, 57-250 Złoty Stok
tel.: 0-74/817-55-08, tel./fax: 0-74/817-55-74
www.aurum.pop.pl aurum.ela@interia.pl
Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit