Zachodniopomorskie

Skansen wypieku chleba BRAVO

Skansen chleba w Ustroniu Morskim to obiekt stylizowany na XIX-wieczną chatę zbudowaną z pruskiego muru i pokrytą trzcinową strzechą, w której przede wszystkim można spróbować prawdziwego chleba, wypiekanego według staropolskich receptur: sarmackiego, maślankowego i seniora, pieczonych często na liściach kapusty lub rabarbaru.

To także miejsce, gdzie można się wyciszyć przy muzyce relaksacyjnej. Sercem skansenu jest opalany drewnem 120-letni piec przeniesiony z miejscowości Żąbrowo w gminie Gościno.
W skansenie znajduje się wiele przedmiotów obrazujących historię piekarstwa, m.in. stare żarna, na których można zemleć garstkę zboża czy ręczne krajalnice do chleba. Przy dużych drewnianych ławach w kolorze słonecznego brązu można usiąść i zamówić pajdę świeżo wypieczonego chleba ze „smalczykiem Babci Isi” czy potrawy z pieca chlebowego (golonka, kiełbaski, karkówka z pieczonymi ziemniakami i cacykami). Specjalnością skansenu jest aromatyczny żurek podawany w chlebkach, kwas chlebowy, piwo nie filtrowane, wytrawne wino oraz ciepłe i zimne napoje.
Na miejscu, oprócz świeżego chleba, można również kupić inne produkty pochodzące z zaprzyjaźnionych gospodarstw ekologicznych, m.in. miodek z kwiatu mniszka lekarskiego, zwiększającego odporność organizmu i regulującego proces trawienia, mleko kozie pasteryzowane, kefir i różnego rodzaju serki z koziego mleka oraz wędliny i kiełbasy z wiejskiej małej masarni.
Dodatkowe atrakcje dla turystów obejmują zwiedzanie skansenu chleba, uczestniczenie w procesie wypieku chleba według staropolskich receptur, prelekcje na temat historii chleba, pieczenie w piecu chlebowym prosiaka czy jagnięcia, , wyrób masła według staropolskich metod, a nawet przyjęcia okolicznościowe.

Właściciele produktu:
Z. Sobański, M. Raczkowska-Sobańska
78-114 Wrzosowo 59
tel./fax: 0-94/ 35-53-635, 35-15-142
kom. 0-609-714-026
bravo.sobanscy@ekodorinfo.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit