Warmińsko-Mazurskie

Spływ Kajakowy Szlakiem Rzeki Krutyni

Ten produkt turystyczny, stworzony przeszło 50 lat temu przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, liczy przeszło 100 km długości, rozpoczyna się z jeziora Gielądzkiego na pojezierzu Mrągowskim, kończy zaś w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich na jeziorze Nidzkim. Szlak ten jest siecią jezior połączonych ze sobą strugami. Nazwę przyjęto od najdłuższej strugi – rzeki Krutyni rozpoczynającej swój bieg z jeziora Krutyńskiego i uchodzącej do jeziora Bełdany.

Na trasie spływu, jak również w jego najbliższej okolicy, znajduje się kilkanaście rezerwatów przyrody z imponującymi pomnikami przyrody np.: 30 metrowy „Dąb nad Mukrem” im. Karola Małka czy 35 metrowa „Królewska Sosna”, jak również ostoje ptactwa wodnego. Przeszło połowa szlaku przebiega przez Mazurski Park Krajobrazowy. Spływowiczom przez cały czas towarzyszy bogactwo fauny i flory, niezapomnianym pozostaje widok czapli białych i siwych, które nieprzypadkowo znalazły się w logo podmiotu zarządzającego produktem.

Szlak kajakowy Krutyni jest w całości oznakowany i prosty technicznie. Można spotkać na nim doświadczonych kajakarzy, jak również osoby rozpoczynające swoją przygodę z kajakarstwem. Posiada odcinki z głębokością do pasa np.: jezioro Krutyńskie – miejscowość Rosocha, które świetnie nadają się dla dzieci oraz osób niepewnie czujących się na wodzie. Z produktu korzystają osoby indywidualne, szkoły, kolonie, ostatnimi laty cieszy się dużą popularnością jako element imprez integracyjnych.

Infrastrukturę turystyczną stanowi 8 stanic wodnych PTTK położonych w miejscowościach: Sorkwity, Bieńki, Babięta, Spychowo, Zgon, Krutyń, Ukta, Nowy Most oraz 2 ośrodki wodne PTTK w Kamieniu oraz Rucianem – Nidzie.

Obiekty PTTK rozmieszczone są na szlaku w taki sposób, aby nawet początkujący kajakarz w ciągu dnia mógł pokonać dystans dzielący kolejne z nich. Dwie stanice – w Spychowie oraz Krutyni są ośrodkami całorocznymi. Standardowo wszystkie stanice zapewniają noclegi w domkach oraz na polu namiotowym (część obiektów w budynkach hotelowych), jak również usługi gastronomiczne. Wszystkie obiekty dysponują wypożyczalniami sprzętu wodnego, największa z nich znajduje się na początku szlaku w stanicy wodnej PTTK Sorkwity. Wypożyczalnia w Sorkwitach jest jedną z najlepiej wyposażonych w Polsce, klienci mogą skorzystać z bogatej oferty kajaków jedno, dwu, trzy-osobowych oraz kanoe, takich firm jak: Prijon, Necky, Lettmann. Wypożyczalnia dysponuje kajakami dla osób niepełnosprawnych. Stanica Sorkwity prowadzi na miejscu sklep z przydatnymi rzeczami dla kajakarzy, jak również uczestniczy w programie „Centrum Testowego Kajaków” firmy Pro Kajak, który umożliwia bezpłatne testowanie najnowocześniejszych typów kajaków dostępnych na polskim rynku.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit