Zachodniopomorskie

Świnoujście – twierdza na wyspach

Produkt bazuje na dziedzictwie militarnym Świnoujścia – fortyfikacjach i umocnieniach obronnych z XIX i XX wieku, miejscach interesujących poszukiwaczy przygód, miłośników historii, kultury i sztuki.

Są to: Fort Wschodni, Fort Anioła i Fort Zachodni. Turystyczna oferta przygotowana przez ich dzierżawców jest bardzo bogata i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dziennie forty odwiedza – z przewodnikiem lub indywidualnie – 500-1000 osób.
Przez cały rok na fortach organizowane są imprezy skierowane do różnych grup turystów.
Fort Wschodni proponuje zwiedzanie i obowiązkowe szkolenie wojskowe pod kierunkiem Komendanta Fortu, Adiutanta I Koziego Regimentu pruskich żołnierzy. Przygotowywane SA różne niespodzianki – turniej o szablę komendanta, nocne manewry, poszukiwanie skarbów, kino pod gwiazdami, Międzynarodowe Święto Latawca czy Dni Morskiej Twierdzy. Kilka razy w roku amatorzy mocnych wrażeń mogą go zwiedzać nocą. W 2004 r. fort odwiedziło 50 tysięcy osób.
W Forcie Anioła (wyspa Uznam) znajdują się repliki mieczy, toporów i łuków, jakimi posługiwały się słowiańskie plemiona. Odbywają się wystawy, koncerty, pokazy walk, tańców Słowian, spotkania integracyjne itp. W 2004 r. fort odwiedziło 18 tysięcy ciekawych wrażeń turystów.
W Forcie Zachodnim można oglądać militarne eksponaty z XIX i XX wieku oraz dwa ogromne działa kupione przez miłośników historii. Na jego terenie odbywają się zawody sportowe, wernisaże malarskie, a w każdą sobotę jarmarki staroci. W 2004 r. fort odwiedziło 9 tysięcy gości.
Szczególnie ciekawy jest czterokilometrowy szlak fortyfikacyjny. Rozpoczyna się on w Forcie Wschodnim. Pokazuje, w jaki sposób rozbudowywano twierdzę na przełomie XIX i XX wieku, a następnie wiedzie poprzez umocnienia militarne okresu I i II wojny światowej oraz zimnej wojny. Jest pierwszy tego typu szlak w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. Został wytyczony przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyposażono go w tablice w dwóch wersjach językowych (polskiej i niemieckiej), zawierające ciekawe grafiki i opisy obiektów, ich historii i przeznaczenia. Znużenia wędrowcy mają gdzie odpocząć na specjalnie wytyczonych miejscach wypoczynku.
Kilka razy w roku organizowana jest dłuższa wycieczka po najciekawszych, nie zawsze udostępnianych dla ruchu turystycznego obiektach, ukrytych w świnoujskich latach oraz spotkania z ludźmi, dla których fortyfikacje i historia są życiową pasją.
Produkt turystyczny „Twierdza na wyspach” pokazuje, że Świnoujście to nie tylko słońce i plaża. Wciąż się rozwija, stając się jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko w mieście, ale również w regionie.

Właściciel produktu:
Urząd Miasta Świnoujścia
Ul. Wojska Polskiego 1/5, 72-600 Świnoujście
Tel./ fax: 0-91/ 321-56-23
www.swinoujscie.pl promocja@um.swinoujscie.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit