Zachodniopomorskie

Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne

Przed wejściem do Berliner Unterwelten…Więcej »

Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne - to projekt mający na celu wykorzystanie jednej z największych atrakcji turystycznych miasta, jakim są jego podziemia. Początkiem było udostępnienie do zwiedzania starannie przygotowanego schronu przeciwlotniczego, obecnie przeciwatomowego, pod szczecińskim Dworcem Głównym.

Są to dwie trasy turystyczne, które zostały przygotowane dla turystów w największym z udostępnionych schronów cywilnych w Polsce z okresu II wojny światowej. Zaaranżowano je przedmiotami, meblami i oryginalnymi materiałami, które ilustrują opowiadane historie. Użycie multimedialnych środków pozwala poruszyć wyobraźnię odwiedzających, na których czeka przewodnik i wielojęzyczna oprawa dźwiękowa.
I trasa „II wojna światowa” schron przeciwlotniczy - rekonstrukcja życia w schronie podczas nalotów (czas przejścia - 1 godz.). Schron został ukończony przez Niemców w 1941 roku jako schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej. Budując go wykorzystano prawdopodobnie stare korytarze jeszcze z końca XIX wieku. Umieszczony jest na głębokości ok. 5 pięter. Od najwyższego wyjścia (Plac Zawiszy) do podłogi dolnego poziomu mierzy sobie 17 metrów wysokości. Jego ściany wykonane są z żelbetonu o grubości 3 metrów a sufit to 2,80 metrów. Najdłuższy korytarz w linii prostej ma około 100 metrów. Schron to 2,500 m2 powierzchni całkowitej. Miejsce to nadal kryje w sobie tajemnice, nie wiadomo dokładnie, dokąd prowadzą zamurowane przejścia.
II trasa „Zimna wojna” – schron przeciwatomowy - prezentuje historię schronu podczas Zimnej Wojny (w Europie w latach 1949-55). Po zakończeniu II wojny światowej i przejęciu go przez Polaków w niedługim czasie został zaadoptowany na schron przeciwatomowy. Aż do początku lat 90-tych odbywały się w nim szkolenia Obrony Cywilnej.
Podczas zwiedzania tej trasy (1. godz.) można poznać techniki adaptacji na schron przeciwatomowy z przeciwlotniczego, organizację Obrony Cywilnej, prezentację sprzętu, sposoby działania i propagandę jej towarzyszącą. Szeroko omawiany temat broni atomowej przenosi w czasy strachu nuklearnego.
Jest też dodatkowa wersja edukacyjna z przeznaczeniem dla dzieci - wzbogacona o szczecińskie legendy.
Projekt od początku służy do promocji miasta i jego kultury, a ostatnia seria spektakli Teatru Współczesnego z „Eine Kleine” Artura Daniela Liskowackiego, okazały się sukcesem i pokazała nowe ogromne możliwości Szczecińskich Podziemnych Tras Turystycznych

Właściciel produktu:
Centrum Wynajmu i Turystyki
Krystyna Wesołowska
ul. Kolumba 1 lok.6, 70-035 Szczecin
tel./fax: 0-91/ 434-08-01, 434-00-06
http://www.schron.szczecin.pl
info@schron.szczecin.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit