Złoty Certyfikat - Małopolskie

Szlak Architektury Drewnianej

Samochodowy szlak turystyczny, składający się z 251 unikatowych obiektów budownictwa drewnianego - malowniczych kościołów, dzwonnic, cerkwi, staropolskich dworów, drewnianych willi, skansenów, zabudowy  wiejskiej i małomiasteczkowej. Wśród najciekawszych obiektów na szlaku znajdują się 4 kościoły wpisane w 2003 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO oraz 4 cerkwie uwzględnione na Liście w bieżącym roku.

Należą do nich kościoły: pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej oraz cerkwie: św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach,św. Paraskewii w Kwiatoniu i św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.

Szlak podzielony został na 4 malownicze trasy, stanowiące propozycje zwiedzania: wokół Krakowa z ponad 50 obiektami; wokół Tarnowa z 40 obiektami; wokół Nowego Sącza i Gorlic, gdzie znajduje się ponad 100 obiektów oraz trasa biegnąca przez Orawę, Podhale, Spisz i Pieniny, gdzie warto zobaczyć prawie 50 obiektów.

SAD powstał w 2001 r. W 2009 roku zdobył Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Udostępnienia zwiedzającym wciąż nowe obiekty. Od siedmiu lat zaprasza na koncerty pod wspólną nazwą „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Towarzyszy mu szereg działań, które pozwalają turystom odczuć atmosferę minionych lat, zwyczajów i tradycji. Rozbudza artystyczne aspiracje poprzez organizację tematycznych wernisaży i konkursów malarskich i fotograficznych. Stanowi modelowy przykład turystyki zrównoważonej, poszerzając ofertę turystyczną obszarów wiejskich oraz przyczyniając się do dywersyfikacji ruchu turystycznego w regionie.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce to nie tylko zabytkowe, piękne obiekty. To również wspaniali ludzie wkładający mnóstwo wysiłku i pracy w utrzymanie drewnianych pereł oraz udostępnianie ich wyjątkowych wnętrz turystom. Co roku na Szlaku otwartych jest kilkadziesiąt obiektów, a na odwiedzających czekają przewodnicy, którzy bezpłatnie przybliżają historię i architekturę obiektów.

www.drewniana.malopolska.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit