Lubelskie

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji

Roman Czerniec podkuwa nieliczne w okolicy konie, świadczy usługi w zakresie kowalstwa artystycznego oraz - przy wciągających publiczność dźwiękach uderzeń kowalskiego młota i żarzącym się palenisku - daje  aktorskie spektakle dla wycieczek licznie odwiedzających jego niezwykłą kuźnię

Rolnicza gmina Wojciechów to perełka turystyczna lubelskiej wsi, położona na obrzeżu trójkąta turystycznego  Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy. Malownicze krajobrazy tutejszych miejscowości kuszą do spacerów i przejażdżek rowerowych. Pielęgnowanie kowalskich tradycji i wieloletnie działania zmierzające do ochrony tego ginącego zawodu przed zapomnieniem, przyczyniły się do tego, że Wojciechów stał się centrum kowalstwa w Polsce.


Wykorzystując wizerunek Wojciechowa jako stolicy kowalstwa polskiego, w oparciu o funkcjonujące atrakcje turystyczne powstał Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji, który obejmuje sześć „gwoździ programu”, pozwalających podczas całodniowego pobytu poznać kowalstwo od procesu wytopu metali do powstania gotowej podkowy.

Wędrówka Szlakiem Żelaza i Kowalskich Tradycji rozpoczyna się wizytą w Wieży Ariańskiej, na której strychu mieści się „Pierwszy Gwóźdź Programu” – jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa. Aby odwiedzić to magiczne miejsce należy pokonać 107 schodów i przejść tajemnym wejściem, zmuszającym do pochylenia się przed wielką sztuką mistrzów młota i kowadła z całej Polski i zagranicy. W cenie biletu przewidziane jest również zwiedzanie Wojciechowskiego Muzeum Regionalnego. „Drugi Gwóźdź Programu” to zajęcia warsztatowe w Wieży Ariańskiej, doskonała nauka połączona z zabawą. Podkowy upieczone na miejscu są niepowtarzalną pamiątką z Wojciechowa. „Trzecim Gwoździem Programu” jest zwiedzanie jednej z najsłynniejszych w Polsce, powstałej w 1920 roku Kuźni Romana Czernieca, w której niepodzielnie i błyskotliwie prym wiedzie sam właściciel. Po wizycie w kuźni, żona kowala, Danuta Czerniec, zaprasza wycieczki na „Czwarty Gwóźdź Programu”, czyli domowy obiad „U kowalowej” w swoim gospodarstwie agroturystycznym położonym nad rzeką, w otoczeniu pięknej zieleni. Po uczcie dla ciała, posileni turyści udają się około 1,5 km na północ, aby w Miniskansenie Wojciechowsko Zagroda zobaczyć „Piąty Gwóźdź Programu” – Chatę Kowala z początku XX wieku oraz w pełni wyposażoną, oryginalną drewnianą kuźnię z 1918 roku i wiele innych skansenowych obiektów. Następnie turyści doliną rzeki Bystrej udają się do „Szóstego Gwoździa Programu” – Młyna Hipolit, aby w Muzeum Minerałów uczestniczyć w pokazie wytapiania i odlewania metali w piecu – dymarce i innych fascynujących zajęciach, typu płukaniu złota.

Pobyt w Wojciechowie kończy się ogniskiem w wybranym obiekcie turystycznym na Szlaku  Żelaza i Kowalskich Tradycji.

Wojciechów jako wioska tematyczna związana z tradycjami kowalskimi, przyciąga rzesze turystów indywidualnych, jak również liczne grupy wycieczkowe dzieci i młodzieży. Całodniowy pobyt na Ziemi Wojciechowskiej cieszy się ogromną popularnością, gdyż świetnie tu się bawią zarówno dzieci, jak i nauczyciele. Na osoby, które chcą w Wojciechowie zatrzymać się na dłużej czekają miejsca noclegowe w kwaterach agroturystycznych oraz szereg ciekawych atrakcji.

Właściciel produktu:

Gminny Ośrodek Kultury

Wojciechów 9, 24-204 Wojciechów

Tel./fax: 81/ 517-72-10, 517-76-22

www.kowale.com.pl   gok@agroturystyka.pl, kowale@kowale.com.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit