Podkarpackie

Szlak naftowy

Szlak naftowy łączy miejsca związane z narodzinami i historią przemysłu naftowego. Jego główna oś Harklowa - Lwów przecina południowe obszary Podkarpacia z zachodu na wschód, sięgając za granicę ukraińską. Turysta, który zdecyduje się na przemierzenie szlaku ma do wyboru trasy dla zmotoryzowanych, pętle dla turystyki pieszej i rowerowej.

Trasa transgranicznego szlaku turystycznego wiedzie łącznie przez 58 miejscowości. Zwiedzać na niej można stare obiekty naftowe, prezentowane w formie ekspozycji w muzeach oraz na terenach kopalń, w większości nie eksploatowanych, jak również miejsca związane z działalnością twórców przemysłu naftowego – Ignacego Łukasiewicza, Karola Klobassy, Tytusa Trzesieckiego i uczestników „gorączki naftowej” XIX w.
Turystów zapraszają po drodze: Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Rzemiosła i Muzeum Podkarpackie (z największą w Europie kolekcją lamp naftowych) w Krośnie, Muzeum Zamkowe w Zamku „Kamieniec”, Muzeum Budownictwa Ludowego oraz Muzeum Historyczne z galerią Zdzisława Beksińskiego i kolekcją ikon w Sanoku, Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych, Muzeum Krajoznawcze „Bojkiwszczyzna” w Samborze, Muzeum Hetmana Piotra Sahajdacznego i bohatera odsieczy wiedeńskiej Jurija Kulczyckiego w Kulczycach, Muzeum Brunona Szulca w Drohobyczu i liczne muzea we Lwowie.
Kolorytu zabytkowym obiektom naftowym dodaje uroczy, miejscami dziki krajobraz parków narodowych: Bieszczadzkiego i Magurskiego, parków krajobrazowych: Czarnorzecko-Strzyżowskiego, Jaśliskiego, Ciśniańsko-Wetlińskiego, Doliny Sanu i liczne rezerwaty przyrody.
Trasa obfituje w charakterystyczne dla pogranicza kultur zabytki sakralne: kościoły, cerkwie, synagogi, zabytkowe cmentarze oraz historyczne obiekty kultury materialnej: pałace, zamki, dworki, stare kamienice, zabytkowe układy architektoniczne miasteczek, chaty polskie i ruskie w 101 miejscowościach.


Właściciel produktu:
Lokalna Organizacja Turystyczna „Beskid Niski”
38-400 Krosno, ul. Rynek 5
tel./fax: 0-13/ 43-277-07, 0-606-49-19-16
www.beskidniski.org.pl – zakładka Szlak Naftowy
lot@beskidniski.org.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit