Śląskie

Szlak Orlich Gniazd

W 2001 r. w ruinach kręcono zdjęcia do „Zemsty” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Do zamku dobudowano duże fragmenty dekoracji, które nie zostały usunięte po zakończeniu zdjęć

„Orle Gniazda” to zamki i warownie budowane na wapiennych i skalistych wzniesieniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pamiętające jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego. Rozpoczynający się w Krakowie a kończący w Częstochowie 164-kilometrowy pieszy czerwony Szlak Orlich Gniazd stał się sztandarowym produktem turystycznym Jury i zarazem jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów turystycznych w województwach śląskim i małopolskim.

Obecnie Szlak Orlich Gniazd, opisany i utworzony przez Kazimierza Sosnowskiego, widnieje pod numerem pierwszym w ogólnopolskim rejestrze znakowanych szlaków pieszych. Ta zaszczytna pozycja wynika z malowniczości ukształtowania terenu, obecności licznych ostańców skalnych i jaskiń oraz zabytków. Myślą przewodnią jego utworzenia było zaprojektowanie trasy turystycznej przebiegającej przez teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, pokazującej największe jej walory i atrakcje turystyczne, przy jednoczesnym propagowaniu aktywnego trybu spędzania wolnego czasu.

Szlak przebiega przez bardzo atrakcyjne tereny, jakimi są: Ojcowski Park Narodowy, Jaskinia Wierzchowska Górna, liczne rezerwaty przyrody, np. Smoleń, Góra Zborów, Ostrężnik, Parkowe, Sokole Góry, Zielona Góra i inne. Klamrą spinającą szlak są Wawel i Jasna Góra. Nowymi atrakcjami na szlaku są powstałe w 2010 roku dwa parki tematyczne Miniatur Zamków Jurajskich zlokalizowane w Podzmaczu, gm. Ogrodzieniec i Piasku, gm. Janów.

Głównymi jego atrakcjami są: Zamek w Korzkwi, ruiny Zamku Królewskiego na Złotej Górze w Ojcowie, Zamek Królewski w Pieskowej Skale, ruiny zamków w Rabsztynie, Bydlinie, Smoleniu, Pilicy, Podzamczu, Morsku, Bobolicach, Mirowie, Ostrężniku i Olsztynie.

Na szlaku znajdują się atrakcje „kompleksowe” zarówno dla starszych – zamki, strażnice, liczne kościoły, Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody, jak i dla najmłodszych – parki linowe, możliwość wspinaczki skałkowej i eksploracji jaskiń. Magnesem przyciągającym turystów są też imprezy plenerowe, które odbywają się na terenie atrakcji turystycznych zlokalizowanych na szlaku, np. turnieje rycerskie w Podzamczu, Rabsztynie, Bobolicach, Olsztynie, Jurajskie Lato Filmowe i Święto Pstrąga w Złotym Potoku, liczne koncerty plenerowe w Olsztynie, Podlesicach, Podzamczu czy Złotym Stoku.

Szlak posiada dobrze rozwinięta bazę turystyczną i okołoturystyczną, bazę noclegową w hotelach i w kwaterach agroturystycznych oraz wiele obiektów gastronomicznych. Jest czytelnie wyznakowany na całej długości. Przejście pieszo SOG, z uwzględnieniem zwiedzania podstawowych jego atrakcji, zajmuje 6-7 dni. Wyznakowana jest także wersja rowerowa szlaku – Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz wersja konna – Transjurajski Szlak Konny.  Na całej długości szlaku rozsiane są 32 punkty Jurajskiej Informacji Turystycznej, funkcjonuje też obsługa przewodnicka.

Szlak Orlich Gniazd otrzymał też w 2010 roku Certyfikat Internautów uzyskując największą liczbę głosów w głosowaniu internetowym na portalu otoWakacje.pl z grupy Allegro. Merkantylnym aspektem wygranej jest również nagroda w postaci kampanii promocyjnej na portalach grupy Allegro.

Podmiot zarządzający:

Związek Gmin Jurajskich (podmiot koordynujący i prowadzący promocję całego szlaku)

Pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

Tel./fax: 32/ 67-33-364, fax: 32/ 67-33-798

biuro@jura.info.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit