Podlaskie

Szlak Papieski

Od 1999 roku Żegluga Augustowska organizuje na Kanale Augustowskim rejsy statkiem trasą papieską z okresu ówczesnej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Podróż trwa 2,5-3 godzin, z przystankiem w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej, gdzie podczas owej pielgrzymki modlił się papież.

Na statku wykonana została specjalna makieta szlaku papieskiego. Trasa rejsu ma pięć stacji. Przy każdej z nich na wielkich tablicach znajdują się opisy miejsca i sentencje Ojca Świętego oraz wystawione zostały kamienie pochodzące z ziemi augustowskiej. Jeden z nich został tak wydrążony przez wodę, że wielu przypomina wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej.

W czasie rejsu można zwiedzać Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, gdzie ustawiono duży głaz ze zdjęciem papieża, zobaczyć śluzowanie (Śluza „Przewięź”) i pomnik „Fotel”.

Plebania w Studzienicznej była jedyną, którą papież odwiedził w 1999 roku podczas pielgrzymki do ojczyzny. Poprzez swą wizytę zwrócił on wielu rodakom uwagę na kawałek kraju nieznany, a przy tym przepiękny i związany od wieków z polskością. Pokazał jak odkrywać na nowo piękno natury, łącząc go z aktywnym wypoczynkiem. Papieskie odwiedziny nadały również nową rangę maleńkiej wioseczce i miejscu kultu maryjnego - Studzienicznej, która w panoramie sanktuariów w Polsce mieściła się dotąd na dalszym miejscu. Jan Paweł II pokazał, jak ważne dla człowieka i rozbudzaniu jego wiary są takie małe, położone wśród przyrody sanktuaria, gdzie w ciszy, szeleście liści i plusku fal spotykają się wymiary ziemski i patriotyczny, a zarazem sakralny i kosmiczny. Co roku płynie tą trasą kilkadziesiąt tysięcy osób złaknionych tego typu duchowych doznań.
Uczestnicy rejsu mają okazję poznać również bezcenne, unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku, jakim jest Kanał Augustowski - świadectwo wysokiego kunsztu technicznego i realizatorskich umiejętności polskich inżynierów wojskowych i cywilnych, a z drugiej strony - podziwiać piękno przyrody Puszczy Augustowskiej.


Właściciel produktu:
Skarb Państwa. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej
00-533 Warszawa, ul. Mokotowska 63
tel.: 0-22/ 583-00-11, fax: 0-22/583-00-02
www.rzgw.warszawa.pl sekretariat@rzgw.warszawa.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit