Świętokrzyskie

Szlak Przygody

Wielką tajemnicą jest, skąd w miejscu pogańskich kultów powstał zespół klasztorny Benedyktynów. Niegdyś świątynia Lady, Boda i Lela, dziś cel pielgrzymek i jedna z największych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego.

Unikatowy projekt realizowany na terenie 41 gmin województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Powstał w 2013 r. Obejmuje 850 kilometrów wyznaczonych i oznakowanych tras - pieszych, rowerowych i samochodowych, oraz 100 najciekawszych kulturowo, przyrodniczo i poznawczo miejsc połączonych w obszary tematyczne, zwane  Krainami.

„Szlak Przygody” to wspólny pomysł sześciu lokalnych grup działania: Białe Ługi, Dorzecze Bobrzy, Nad Czarną Pilicą, Wokół Łysej Góry, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej oraz Krzemienny Krąg.

„Marzysz o podróży w czasie do średniowiecza, albo dalej – do czasów neolitycznych czy okresu, w którym żyły dinozaury? A może chciałbyś, by do swojej posiadłości zaprosił Cię Henryk Sienkiewicz czy Stefan Żeromski? Fascynuje Cię kultura żydowska, ariańska, tatarska a nawet indiańska? Chcesz znaleźć się w miejscach, których odwiedzenie jest doświadczeniem nieomal mistycznym? Dobrze trafiłeś!

Podróż po Szlaku Przygody dostarczy Ci niezapomnianych przeżyć i emocji. Może nawet zostaniesz bohaterem świętokrzyskiej legendy! A gdy będziesz chciał odpocząć od nadmiaru wrażeń, czeka na Ciebie dziewicze piękno dzikiej przyrody. Przy odrobinie szczęścia będziesz mógł usłyszeć klekot bociana czarnego, krzyk żurawi, czy zostać świadkiem walki cietrzewi. Ale to nie wszystko! Za aktywne podróżowanie i odkrywanie atrakcji otrzymasz punkty, które potem wymienisz na nagrody!” – tak rekomendują atrakcję turystyczną autorzy jej strony internetowej www.szlakprzygody.eu.

Przed ciekawymi turystycznych skarbów województwa świętokrzyskiego - zaproszenie do wędrówki po sześciu Krainach: Talentów, Jedną ze sprawczyń urokliwego turystycznie terenu Bałtowa jest przepływająca przez gminę rzeka Kamienna. Dzięki temu, w jaki sposób ukształtowała rzeźbę terenu, można tam zorganizować szereg turystycznych atrakcji. Okolica sprzyja spływom tratwowym, narciarstwu i jeździectwu. To właśnie Kamienna wyżłobiła skaliste podłoże i odsłoniła tropy dinozaurów.Kultur, Legend, Natury, Sacrum i Profanum oraz 4 Żywiołów. W każdej z nich inne miejsca i przeżycia. Kraina Talentów to Pałac Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Dąb Bartek z Zagnańsku, Tor Samochodowy w Miedzianej Górze; Kraina Kultur – Muzeum Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku, Zespół Pałacowy Kurozwęki, Synagoga Szydłowska; Kraina Legend – Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach, Opactwo Cystersów oraz pomnik sołtysa w Wąchocku, Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej; Kraina Natury – Dwór w Lutyni, Muzeum Etnograficzno-Historyczne w Fałkowie, Pojezierze Świętokrzyskie; Kraina Sacrum i Profanum – Sanktuarium Relikwi Drzewa Krzyża Świętego, Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, Przelew Wodny w Brodach; Kraina Żywiołów – Kompleks Turystyczny Jurapark w Bałtowie, Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Przyrody Krzemionki.

Produkt ma pierwszy w Polsce program lojalnościowy obejmujący szeroko rozumianą branżę turystyczną - zwiedzający zabytki zbierają punkty, za które otrzymują bonusy i nagrody, np. promocyjne ceny noclegów.

www.szlakprzygody.eu

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit