Podlaskie

Szlak Tatarski

Szlak Tatarski Białystok - Supraśl - Kopna Góra - Silvarium w Poczopku - Krynki¬ - Kruszyniany - Bohoniki - Malawicze Górne - Sokółka jest trasą kulturowo-przyrodniczą, przebiegającą przez piękne, dziewicze tereny Puszczy Knyszyńskiej, która otacza Białystok od północy i wchodu. Pełno w niej bagien, malowniczych wzgórz i borów.

Zwiedzanie szlaku rozpoczyna się od zabytków Białegostoku, następnie droga prowadzi do Supraśla, miasta o barwnej ponad 500-letniej historii, której świadectwem są liczne obiekty architektoniczne. Kolejnym punktem docelowym jest Kopna Góra, a w niej Arboretum im. Powstańców Styczniowych z 1863 r. - magiczny, malowniczy, pachnący i oryginalny leśny ogród botaniczny z 500 odmianami drzew i krzewów. Również w Silvarium w Poczopku można zwiedzić niepowtarzalny ogród leśny. Na powierzchni niespełna 15ha rośnie wszystko, co w puszczańskiej przyrodzie najpiękniejsze. Zgromadzono tu jedyne w swoim rodzaju skupisko wszystkich ziół wykorzystywanych od wieków w medycynie ludowej. W tym dziwnym ogrodzie trwa unikalny na skalę europejską fenologiczny poromierz (słoneczny zegar) wskazujący godziny i pory roku.
Kolejny punkt wyprawy to Krynki - miejscowość, gdzie przed wojną 80 procent mieszkańców stanowili Żydzi oraz Kruszyniany - wioska nadana Tatarom przez Króla Jana III Sobieskiego, niegdyś duży ośrodek muzułmański. Tu zwiedzać można meczet, mizar oraz cerkiew, bowiem większość dzisiejszych mieszkańców to prawosławni. W Kruszynianach można zatrzymać się w tatarskim gospodarstwie agroturystycznym, zamieszkać w jurcie oraz zjeść autentyczne potrawy tatarskie, wielokrotnie nagradzane w różnych konkursach (np. kołduny tatarskie otrzymały pierwsze miejsce w Podlaskiej Marce Roku w Kategorii Smak). Tutaj organizowany jest w sierpniu Festyn Kultury i Tradycji Tatarów Polskich, składający się z warsztatów kulinarnych, tanecznych, jazdy konnej oraz łucznictwa.
Z Kruszynian szlak wiedzie przez Krynki do Bohonik (meczet i mizar), a następnie do Malawicz Górnych, gdzie można smacznie zjeść i zapoznać się z techniką wypieku staropolskiego chleba żarnowego. Jest tu również możliwość zamieszkania w kwaterze agroturystycznej czynnej cały rok. Szlak kończy zwiedzanie Sokółki.
Na Tatarskim Szlaku rozbudowuje się baza noclegowa, powstaje coraz więcej atrakcji. W pobliżu przebiegają również inne szlaki, np. ekumeniczny, piesze, rowerowe, kajakowe oraz teren przygotowany do sportu zimowego - nart biegowych. Chętni mogą wypożyczać rowery, kajaki, zapisać się na naukę jazdy i rajdy konne, przejażdżki kładami po wyznaczonych trasach, a zimą na kuligi, umówić się z przewodnikiem na szlaki rowerowe, piesze i kajakowe, pójść do gospodyń wiejskich na naukę pieczenia chleba. Mogą wziąć udział w warsztatach rzeźbiarskich u artysty rzeźbiarza oraz warsztatach kaletniczych. Raz w roku organizowana jest impreza tatarsko-turystyczna „Festyn kultury i tradycji tatarskiej w Kruszynianach”, gdzie można nauczyć się sztuki kulinarnej, strzelania z łuku, jazdy konnej oraz tańca tatarskiego.
Dzięki rozwojowi Szlaku Tatarskiego znacznie wzrasta na tym terenie liczba turystów krajowych i zagranicznych, zwłaszcza z Niemiec, Włoch i Francji.


Podmiot zarządzający:
Agroturystyka „Tatarska Jurta”
16-120 Kruszyniany 58
tel./fax: 0-85/ 749-40-52, kom. 0-606-603-760
www.kruszyniany.pl dzenneta@wp.p
Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit