WYRÓŻNIENIE

Szlak wodny Berlin – Szczecin – Bałtyk

Główny szlak transportowy stanowi oś prezentowanego produktu turystycznego, tym niemniej z uwagi na możliwość turystyczno-rekreacyjnego wykorzystania leżących poza szlakiem akwenów nazwę produktu turystycznego Szlak wodny Berlin – Szczecin – Bałtyk należy traktować umownie.

Na przyległym do transportowej drogi wodnej obszarze możliwe jest wytyczenie olbrzymiej ilości rozmaitych szlaków, których przebycie wycieczkowym statkiem turystycznym, barką, jachtem motorowym i żaglowym, kajakiem, canoe, czy też zdobywającym coraz większą popularność houseboot’em staje się nie lada atrakcją. Szlaki te można prowadzić tak przez kanały łączące Szczecin ze stolicą Niemiec, rozlewiska Międzyodrza, rzekę Odrę Wschodnią i Zachodnią, jezioro Dąbie, po przez Zalew Szczeciński i Kamieński, cieśniny Penne, Świnę i Dziwnę doprowadzające wody do Bałtyku.
Spoglądając na mapę Euroregionu Pomerania, widzimy, że szlak wodny BSzB stanowi jakby centralny krwioobieg jednej, wspólnej przyrodniczo i historycznie krainy znajdującej się obecnie w obrębie dwóch landów tj. Meklenburgii Pomorza Przedniego, Brandenburgii - po stronie Niemiec i Pomorza Zachodniego – po stronie Polski. Ten geograficzny układ istniał od dawna i był po trosze gospodarczo wykorzystywany, ale dopiero wejście Polski do państw strefy Schengen, zacierając formalnie przepoławiającą ten region granicę, stworzyło szansę jego turystycznego wykorzystywania.
Promocja systemowego produktu turystycznego Szlak Wodny Berlin – Szczecin – Bałtyk ma na celu budowanie w sposób ciągły i wzbogacany w miarę rozwoju infrastruktury lokalnej – oferty turystycznej ukazującej polsko-niemieckie Pomorze jako krainę fascynującej, wymagającej ochrony przyrody oraz burzliwych dziejów splatających losy wielu narodów nadbałtyckich: Polaków, Niemców, Szwedów, Duńczyków. Oba aspekty – przyrodniczy i historyczny znajdują na Pomorzu (na lądzie) swoje niemal wzorcowe odbicie na całej długości przebiegu szlaku oraz, co ważne, mają szansę stawać się coraz bardziej dostępne.

Właściciel produktu:
Stowarzyszenie Transgraniczny Klaster Turystyczny
Szlak Wodny Berlin – Szczecin - Bałtyk
Pl. Stefana Batorego 4, 70-207 Szczecin
tel.: 0-601-585-881
www.bszb.pl biuro@bszb.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit