Śląskie

Szlak Zabytków Techniki

Województwo śląskie jest największym skupiskiem zabytkowych obiektów przemysłowych w Polsce Zapoczątkowana w XVIII wieku industrializacja zmieniła jego oblicze. W krajobraz regionu na stałe wpisały się wieże szybów kopalnianych, piece hutnicze, kominy elektrowni. Pamiątką po tamtych czasach są liczne zabytki techniki rozrzucone po całym województwie.

    Otwarty 19 października 2006 r. Szlak Zabytków Techniki ukazuje ich turystyczną atrakcyjność. Tematyczny, samochodowy szlak turystyczny o zasięgu regionalnym, obejmujący najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów historycznych i architektonicznych obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym województwa, tworzy 31 obiektów związanych z tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Obecnie prowadzi przez Częstochowę, Tarnowskie Góry, Karchowice, Radzionków, Bytom, Sosnowiec, Mysłowice, Katowice, Rudę Śląską, Zabrze, Gliwice, Rudy, Rybnik, Łaziska Górne, Tychy, Pszczynę, Bielsko-Białą, Ustroń i Żywiec.

    Wizyty w prezentowanych obiektach to niesamowita podróż w czasie, gwarantująca wspaniałą przygodę i niezapomniane wrażenia. Podczas wędrówek po podziemnym świecie kopalń i sztolni, browarach, parowozowniach, kuźniach i fabrykach turyści oglądają unikatowe maszyny i urządzenia - prawdziwe perły techniki. Niezależnie od wieku, mogą poprzez interesujące wycieczki, prezentacje multimedialne oraz imprezy organizowane na terenie obiektów, poznać „na żywo” przemysłową tradycję regionu.

    SZT cały czas się rozwija. Dzięki komercjalizacji będzie się wzbogacał o nowe obiekty. Docelowo ma stać się najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w kraju i jako jeden z głównych markowych produktów turystycznych województwa śląskiego charakteryzować region na turystycznej mapie Polski i Europy.


Właściciel produktu i podmiot zarządzający:
Śląska Organizacja Turystyczna
40-085 Katowice, ul. Mickiewicza 29
tel.: 0-32/ 207-027-1
fax: 0-32/ 207-027-2
info@silesia-sot.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit