ZŁOTY CERTYFIKAT POT

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Szczęśliwi posiadacze Złotego Certyfikatu: Tomasz Stemplewski, dyrektor Wydziału Promocji Regionu, Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Agnieszka Sikorska, dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej. Z lewej Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej/ fot.: Archiwum POT

Szlak Zabytków Techniki to tematyczny, samochodowy szlak turystyczny o zasięgu regionalnym, obejmujący obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym województwa śląskiego. Tworzy go 31 obiektów związanych z zapoczątkowaną w XVIII wieku tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym.

Lista 31 obiektów obejmuje: Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Zabytkowa Stacja Wodociągowa „Zawada” w Karchowicach, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu – Miasteczku Śląskim, Dworzec PKP w Sosnowcu, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Galeria „Szyb Wilson” w Katowicach, Osiedle Nikiszowiec w Katowicach, Osiedle Giszowiec w Katowicach, Dworzec PKP w Rudzie Śląskiej – Chebzie, Kolonia Robotnicza „Ficinus” w Rudzie Śląskiej – Wirek, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Skansen Górniczy „Królowa Luiza w Zabrzu”, Szyb „Maciej” w Zabrzu, Radiostacja Gliwicka w Gliwicach, Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach, Oddział Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach, Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach, Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” w Rybniku, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, Tyskie Muzeum Piwowarstwa w Tychach, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej, Dworzec PKP w Bielsku-Białej, Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego, Browar Żywiec i Muzeum Browaru w Żywcu, Fabryka Porcelany „Porcelana Śląska” w Katowicach oraz Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu.

Podczas wizyty w podziemnym świecie kopalń i sztolni, browarach, parowozowniach, kuźniach czy fabrykach zwiedzający mają szansę zobaczyć unikatowe maszyny i urządzenia - prawdziwe perły techniki, a poprzez interesujące wycieczki, prezentacje multimedialne oraz imprezy organizowane na terenie obiektów poznają „na żywo” przemysłową tradycję regionu śląskiego. Każdy z obiektów oznaczony został tablicą informacyjną, na której w trzech wersjach językowych przedstawiono jego krótką charakterystykę oraz praktyczne wskazówki niezbędne dla każdego turysty. SZT posiada własną stronę internetową www.turystyka.silesia-region.pl, na której znaleźć można obszerne informacje o poszczególnych zabytkach, ich lokalizacji, dostępności, jak również przykładowe propozycje wycieczek. Dla wygody turystów przygotowano broszurę będącą przewodnikiem po Szlaku. Jest ona dostępna w zabytkach techniki na Szlaku oraz punktach informacji turystycznej w regionie. Wizyty w prezentowanych w niej obiektach to niesamowita podróż w czasie, gwarantująca wspaniałą przygodę i niezapomniane wrażenia.

Intencją autorów projektu jest zbudowanie, w oparciu o najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów historycznych i architektonicznych obiekty poprzemysłowe w regionie, markowego produktu turystycznego. Docelowo Szlak Zabytków Techniki ma stać się najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w kraju i jako jeden z głównych markowych produktów turystycznych województwa śląskiego charakteryzować region na turystycznej mapie Polski i Europy.
Projekt zrealizowany został przez Wydział Promocji Regionu, Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W procesie tworzenia Szlaku uczestniczyły także Śląska Organizacja Turystyczna i Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach.

Właściciel:
Śląska Organizacja Turystyczna
ul. Mickiewicza 29,
tel.: 0-32/ 207-207-1
www.silesia-sot.pl info@silesia-sot.pl
Muzeum Chleba w Radzionkowie…Nikiszowiec w Katowicach…Maszt Radiostacji Gliwickiej…Kopalnia Ignacy w Rybniku…
Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit