Podkarpackie

Szwejki z Cesarsko-Królewskiej Twierdzy Przemyśl

Szwejk jak żywy…Więcej »

„Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka” aby promować miasto od lat wykorzystuje tytułowego bohatera przygód z powieści Jarosława Haszka, który 4 dni i 5 nocy przebywał w Twierdzy Przemyśl - drugiej co do wielkości twierdzy wojennej w Europie.

Czwarty, ostatni tom powieści J. Haszka „Przygody dobrego wojaka Szwejka” zatytułowany „Po przesławnym laniu” niemal w całości poświęcony jest wydarzeniom, jakie przeżył bohater w Przemyślu po odbiciu twierdzy, w lipcu 1915 roku. Szwejk pojmany został przez patrol żandarmerii polowej jako zbiegły jeniec rosyjski. Stało się to z przyczyny rosyjskiego munduru znalezionego nad stawem, który z ciekawości założył na siebie. Potraktowany zrazu jako zbiegły jeniec, wkrótce zakwalifikowany został jako szpieg rosyjski i odstawiony piechotą z Dobromila do Przemyśla.
Stowarzyszenie organizuje co roku Wielkie Manewry Szwejkowskie Twierdzy Przemyśl, które ściągają do Przemyśla tysiące turystów z całego świata. Od 1998 roku stanowią one pełną swoistego humoru plenerową imprezę promującą miasto, Twierdzę Przemyśl oraz ową kultową postać literacką. Obejmują m.in. przemarsze regimentów Szwejkowskich, Piknik Szwejkowski na Zamku Kazimierzowskim, a podczas niego: jarmark austriacki, szukanie skarbu Molnara, malowanie J. Szwejka, pocztę balonową, radiostację, gry, konkursy i zabawy sponsorowane: Mój Szwejkowski Kufel, Największa stopa, Strong Men, Wiedzy o MZK, turniej wolnego palenia fajki na powietrzu, stroje z epoki itp., a także galicyjski turniej piłki siatkowej plażowej „O Kufel J. Szwejka”.Na czas Manewrów zjeżdżają szwejkolodzy i haszkolodzy z kraju i ze świata, a wśród nich najpopularniejszy w kraju Leszek Mazan.
Organizacja tego typu imprez ma na celu docieranie do ludzi i uświadomienie im, że: „Każdy ma w sobie coś ze Szwejka”. Spacerując ze Szwejkiem, poddanym Najjaśniejszego Pana Franciszka Józefa po tej mitycznej krainie Habsburgów, słuchając jego głośnego śmiechu, dochodzimy do wniosku, że był on obywatelem pre-Unii Europejskiej.
Szwejk był całkowicie indyferentny politycznie – widział jej absurdalność we wszystkich postaciach, czy to lojalizmu w stosunku do monarchii, czy też anarchizmu. Plebejska mądrość nakazywała mu, by we właściwy sobie sposób, to używając maski błazna, to kryjąc się pod przybieraną postawą dobrodusznego prostaczka, odciąć się od głupoty i niesprawiedliwości państwa. Posiadł sztukę przynoszenia klęski tym, którzy ubrali go w mundur i kazali walczyć. Być Szejkiem nie oznacza być głupkiem lub spryciarzem, lecz z tych pozornych cech stworzyć pancerz osłaniający przed nieprzyjaznym człowiekowi światem i bronić fundamentalnych wartości życia i człowieczeństwa.
Wyobraźnia nie zna granic. Na przykład 6 maja 2006 r. podczas Podkarpackiego Jarmarku Turystycznego odsłonięto tablicę z nazwą nowej ulicy w Przemyślu, czyli Zaułka Wojaka Szwejka. Dokonali tego wspólnie m.in. burmistrz Czeskich Budziejowic Miroslav Tetter, prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma i prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka Jan Hołówka.
Kolejną inicjatywą było postawienie ławeczki Szwejka w Przemyślu, która jest niejako siostrzanym pomysłem rzeźb w polskim Sanoku, w Livv na Ukrainie czy w Humennem na Słowacji.
Szwejki z Cesarsko-Królewskiej Twierdzy Przemyśl mają się dobrze.

Właściciel produktu:
Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka
ul. Sanocka19, 37-700 Przemyśl
tel.: 0-600 851 644
www.szwejk-przemysl.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit