Dolnośląskie

Tajemnicze Podziemne Miasto Osówka

Głuszyca. Fragment jednego z największych projektów górniczo-budowlanych hitlerowskich Niemiec - kompleks podziemnych korytarzy, chodników i hal, budowany przez więźniów obozu Gross-Rosen w l. 1943-45 w ramach programu Riese (Olbrzym). Teren prac tego kompleksu obejmował Góry Sowie - miejscowości Rzeczka, Walim, Głuszyca, Jugowice i Ludwikowice Kłodzkie oraz zamek Książ. Prowadzono je jednocześnie we wnętrzach kilku gór: Włodarza, Osówki, Sokolca i pod Książem.

    Ich przeznaczenia nie ustalono do dziś. Miało to być prawdopodobnie podziemne miasto dla 20 tys. niemieckich żołnierzy, z rezydencją Hitlera w zamku Książ. Obiekty naziemne sugerują, że miało tu powstać laboratorium badawcze nad prototypami broni atomowej oraz fabryk podziemnych pocisków V1 i V2.

    Tajemnicze Podziemne Miasto Osówka, kolejny po Walimiu, Rzecze i Książu obiekt udostępniony dla turystów, należy do najciekawszych pod względem zróżnicowania prac górniczych i budowlanych pod ziemią oraz na jej powierzchni.

    Obiekt zwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów, z czego 20 proc. stanowią turyści zagraniczni. Mogą oni przemierzać pod okiem przewodników 1500 m podziemnych korytarzy, chodników i hal, oglądać wystawy i ekspozycje broni oraz część budowli zewnętrznych, zapoznać się z historią obiektów. Mają do wyboru: Trasę dla leniwych (40 min.); Trasę historyczną dla ciekawskich (1 godz.); Trasę ekstremalną dla odważnych – z pokonywaniem części podziemi zalanych wodą w łodzi desantowej, kładkami na wodzie i wiszącymi mostami, odnajdywaniem skarbu wrocławskiego złota, spotkaniem Strażnika Podziemi i wykonaniem zadań historycznych (2 godz.); Trasę ekspedycyjną Riese dla aktywnych – najdłuższą i najbardziej rozbudowaną trasę podziemną i naziemną w kompleksie Osówka, połączoną z intelektualnymi zadaniami historycznymi oraz sprawnościowymi(3 godz.).

    Dolnośląska Organizacja Turystyczna przyznała Tajemniczemu Podziemnemu Miastu Osówka tytuł najlepszego produktu regionalnego w 2006 r. Podczas XII Targów Turystyki i Wypoczynku „Lato 2007” w Warszawie obiekt zajął II miejsce w konkursie na najlepszy regionalny i lokalny produkt turystyczny oraz uzyskał wyróżnienie za ofertę targową wybieraną głosami publiczności – Hit Lata 2007.


Właściciel produktu:
Zakład Turystyczny Podziemne Miasto Głuszyca
58-340 Głuszyca, ul. Grunwaldzka 20
tel./fax: 0-74/ 84-56-220 (-332)
biuro@osowka.pl

Podmiot zarządzający:
Dolnośląska Organizacja Turystyczna
Wrocław, ul. Igielna 13
tel.: 0-71/ 344-11-09, fax: 0-71/ 341-79-92
zawila@dot.org.p

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit