Małopolskie

Trasa turystyczna w kopalni soli Bochnia wzbogacona o podziemną ekspozycję multimedialną

Trasa turystyczna w kopalni soli Bochnia wzbogacona o podziemną ekspozycję multimedialną

Projekt mający na celu przedstawienie za pomocą nowoczesnych technik multimedialnych historię, rozwój techniki górniczej, a także podziemne żywioły, z jakimi zmagali się górnicy. Wycieczka po kopalni ma charakter podróży rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni „pomagają” polscy królowie oraz żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni.

Po blisko ośmiu wiekach eksploatacji kopalnia soli Bochnia stanowi najstarszy, nieprzerwanie działający zakład przemysłowy  w Europie. Przypomina rozległe podziemne miasto pełne tajemniczych i niepowtarzalnych miejsc. Najcenniejsze zabytki bocheńskiej saliny można zobaczyć spacerując podziemną trasą turystyczną. Są to zabytkowe kaplice, unikalne komory solne, oryginalne narzędzia i urządzenia górnicze.

Projekt swoim oddziaływaniem objął podziemia kopalni soli w Bochni (34 stanowiska ekspozycyjne) oraz obiekty naziemne zlokalizowane w Bochni przy szybie Sutoris (2 ekspozycje) oraz przy szybie Campi (1 ekspozycja). Na trasie przygotowano słuchowiska przestrzenne, animacje, interaktywne prezentacje oraz gry tematyczne. Na potrzeby projektu stworzono także 17-min. film „Bochnia na szlaku handlowym średniowiecza” wyreżyserowany przez Andrzeja Celińskiego – wybitnego dokumentalistę nominowanego do Oscara. Ilustracją dla słów przewodników są materiały filmowe wyświetlane w skali 1:1 na wkomponowanych w naturalną scenografię holoekranach. Ekspozycja wykorzystuje szereg zabiegów mnemotechnicznych ułatwiających zapamiętanie prezentowanych informacji. Treści uszeregowane są w kolejności chronologicznej, dzięki czemu łatwiej zapamiętać oraz ukazać ciąg przyczynowo-skutkowy w zakresie rozwoju techniki i czynników geopolitycznych wpływających na zmiany w kopalni. Chronologia dodatkowo wzmocniona zostanie „obecnością” na trasie polskich władców, jako symboli konkretnych epok i towarzyszących im wydarzeń. Z punktu widzenia szkolnego programu nauczania stanowi znakomity pretekst do przeprowadzenia zajęć w kopalni.

W bocheńskiej kopalni, dziś unikatowym europejskim zabytku, od 1248 r. wydobywano sól kamienną. Śladem eksploatacji jest niezwykłe podziemne miasto. Wnętrze jest udostępnione do zwiedzania. Goście mają do wyboru trzy opcje: zwiedzanie pieszo, podziemnym metrem i łodziamiPodziemna Ekspozycja Multimedialna to najnowsza atrakcja bocheńskiej kopalni. Jednym z podstawowych założeń przy jej tworzeniu był brak jakiejkolwiek ingerencji w zabytkową przestrzeń kopalni, która z uwagi na surowy i niepowtarzalny charakter wyrobisk stanowi największą wartość i jest częścią dziedzictwa kulturowego. Podstawowe grupy docelowe PEM to turyści indywidualni, rodziny z dziećmi, grupy szkolne.

Wśród dodatkowych atrakcji w kopalni soli w Bochni znajdują się: podziemna kolejka kursująca na głębokości 176 m pod ziemią, podziemna przeprawa łodziami, 140-metrowa zjeżdżalnia, boisko sportowe 250 m pod ziemią, mini plac zabaw dla najmłodszych.

Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia to także kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, który - oprócz najstarszej kopalni soli w Polsce - tworzą nowoczesny hotel Sutoris, Podziemny Ośrodek Leczniczy wraz ze specjalistycznym Centrum Rehabilitacji, a także największe w Małopolsce Centrum Rekreacyjne oraz Park Archeologiczny Osada VI Oraczy.

W bogatej ofercie Uzdrowiska można znaleźć pobyty rekreacyjno-wypoczynkowe, pobyty inhalacyjne z fizjoterapeutą oraz noclegi organizowane w niezwykłej solnej scenerii i leczniczym mikroklimacie 250 metrów pod ziemią.

Na szczególną uwagę zasługuje Park Archeologiczny Osada VI Oraczy przy szybie Campi. To rekonstrukcja średniowiecznej wioski górniczej, charakterystycznej dla małopolskiego osadnictwa z połowy XIII w. Miejsce, gdzie można nie tylko zobaczyć jak wyglądała średniowieczna zabudowa, ale także spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach.

Kopalnia Soli Bochnia to idealne miejsce na organizację wielu różnorodnych wydarzeń. Konferencje zyskają niepowtarzalny charakter, bankiety nabiorą niezwykłej atmosfery, wystawne przyjęcia - dzięki odpowiedniej oprawie - staną się dla uczestników niezapomnianym przeżyciemMiłośnikom aktywnych form wypoczynku twórcy trasy polecają wizytę w znajdującym się nieopodal Centrum Rekreacyjnym w Borku. Można tam skorzystać z nauki jazdy konnej, spróbować swoich sił na torze gokartowym, sprawdzić umiejętności jazdy w trudnym terenie na quadach oraz zagrać w paintball. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą skorzystać z parku linowego, a najmłodsi z parku tematycznego inspirowanego bocheńską kopalnią soli. W okresie letnim czynne jest także strzeżone kąpielisko.

W 200 5 roku Nocleg w Kopalni Soli „Bochnia” otrzymał Certyfikat w Konkursie POT na Najlepszy Produkt Turystyczny.

Właściciel i podmiot zarządzający:

Uzdrowisko Kopalni Soli Bochnia Sp. z o.o.

Ul. Solna 2, 32-700 Bochnia

Tel./ fax: 14/ 615-36-36 (-38)

biuro@kopalniasoli.pl

www.kopalniasoli.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit