Śląskie

Tydzień Kultury Beskidzkiej

W TKB występowały zespoły z Polski jak i z zagranicy…Więcej »

TKB to jedna z najstarszych imprez folklorystycznych nie tylko w Polsce - także w Europie, o ogromnym zasięgu i rozmachu, co sprawia, że znana jest coraz bardziej na świecie. Jego historia rozpoczęła się w Wiśle w 1964 r.

W Tygodniu Kultury Beskidzkiej bierze udział średnio 100 zespołów folklorystycznych, w tym co najmniej 20 zagranicznych – łącznie niemal 4 tysiące wykonawców występujących przed 200-tysięczną publicznością. Impreza trwa tak naprawdę 10 dni, a codziennym koncertom na pięciu estradach (Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim) towarzyszą występy w innych miejscowościach (Jabłonków, Ujsoły, Istebna), liczne wystawy, kiermasze i targi sztuki ludowej, prezentacje na skwerach i placach, uliczne korowody, warsztaty i konsultacje dla zespołów, spotkania i sesje.

TKB jest przede wszystkim prezentacją dorobku ludowej kultury Beskidów. Stanowi też forum spotkań rodzimych góralskich grup etnicznych (beskidzkich, podhalańskich, czadeckich), podczas odbywającego się w ramach tygodnia Festiwalu Folkloru Górali Polskich.

Dzięki przyjeżdżającym z całego świata zespołom zagranicznym uczestnicy Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych poznają tradycje i dorobek kultury innych narodów. W 2004 roku przyjechały grupy z Wysp Wielkanocnych (Chile), Ghany, Serbii i Czarnogóry, Turcji, Izraela, Portugalii oraz Gruzji.

W TKB w niepowtarzalny sposób splatają się tradycja i współczesność. Impreza przyczyniła się do powstania nowych zespołów, do sięgnięcia po stare instrumenty i piękne, zapomniane pieśni i tańce, do organizowania się w grupy i zrzeszenia twórcze, do rozwoju ludowej twórczości. Rozbudziła też potrzebę kontaktu z folklorem wśród widzów. To święto ludzi gór, ale też mecenasów i wszystkich, którzy pracują przez lata nad zachowaniem i popularyzacją wielowiekowych tradycji. To wielki festyn, którego urok i niepowtarzalna atmosfera potrafią porwać uczestników w wir wspólnej, żywiołowej zabawy.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit