Łódzkie

Ulica Piotrkowska – Letni Salon Łodzi

To niezwykła wizytówka Łodzi. W linii prostej ulica ma 4 kilometry długości, z czego blisko 2 km zajmuje deptak, co czyni go jednym z najdłuższych w Europie. Określa się ją metaforycznie kręgosłupem miasta lub też centralnym „placem” o nietypowych wymiarach.

Skupia w swojej okolicy ważne urzędy, banki, sieci sklepów i różnorodnych usług, w tym ponad 100 pubów i restauracji. Jest również miejscem kumulującym wszelkie wydarzenia o zabarwieniu artystycznym, rozrywkowym i ludycznym.
Ulica będąca największym skupiskiem XIX-wiecznych budowli w Polsce posiada swojego opiekuna. Jest nim Fundacja Ulicy Piotrkowskiej, zajmująca się promocją i organizacją imprez ulicznych. Efektem działań Fundacji jest budowa nowych tradycji tego miejsca i poczucia tożsamości wśród mieszkańców.
Fundacja Ulicy Piotrkowskiej, od początku powstania w 1989 r., jest stałym animatorem zdarzeń, akcji i inicjatyw, budujących nowy wymiar i społeczne znaczenie ulicy. Większość z nich stała się powtarzalnymi cyklicznie imprezami, gromadzącymi kilkudziesięciotysięczne grupy uczestników z Łodzi, regionu i z całej Polski. Powołane przez FUP hasło „Piotrkowska – Letni Salon Łodzi” obrosło wieloletnią tradycją instalowanych rokrocznie na sześć miesięcy ponad 50 ogródków gastronomicznych i spowodowało powstanie kilkudziesięciu słynnych w Polsce i za granicą pubów. Jeden z nich – „Łódź Kaliska” znalazł się w światowych bedekerach na liści kilkunastu miejsc na świecie, których nie można nie odwiedzić.
Stylowo odrestaurowane kamienice, z wszelkiego typu biurami i licznymi lokalami biorą udział w prowadzonym od 1990 r. konkursie na „Najlepsze Wnętrze Roku”, na „Najładniejszy Ogródek” (gastronomiczny) oraz „Piotrkowska w kwiatach” (balkony, okna, witryny sklepowe i podwórka). Kolorytu dodają wprowadzone na początku lat 90. i bardzo popularne wśród turystów riksze oraz stylizowany na zabytkowy tramwaj „trambus”, który kursuje wzdłuż deptaku.
Kolejne inicjatywy FUP to Aleja Gwiazd z wmurowanymi w ulicę przed Grand Hotelem płytami z emblematami gwiazd, nazwiskami słynnych reżyserów, aktorów i operatorów związanych z Łodzią; niepowtarzalne pomniki słynnych łodzian – Wł. Reymonta, A. Rubinsteina i J. Tuwima (kultowa ławeczka) czy Pomnik Kamienicy (ul. Piotrkowska 156) i Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci (13 tysięcy imiennych kostek ułożonych wzdłuż ulicy, ufundowanych przez łodzian z miasta, kraju i zagranicy).
Duże urozmaicenie życia ulicy stanowią liczne festyny o charakterze rozrywkowo-handlowym - cykliczne majowe Święto Łodzi z koncertami, konkursami i kiermaszem, Święto Nici (odnotowane w 1994 r. w Księdze Rekordów Guinessa) czy Święto Lodu. Ulica jest także areną parad i artystycznych występów oraz działań sportowych – maratonu, kolarskiego wyścigu Solidarności, mistrzostw w siatkówce plażowej, piłce wodnej i koszykówce na specjalnie stworzonych „boiskach”, regat (pastiszu regat Oxford – Cambridge na specjalnie skonstruowanych łodziach).

Właściciel produktu:
Urząd Miasta Łodzi
90-926 Łódź, ul. Piotrkowska 104
tel.: 0-42/ 638-40-00, fax: 0-42/ 638-40-04
http://www.uml.lodz.pl uml@uml.lodz.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit