Łódzkie

Uniejów – pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne

Kompleks Termalno-Basenowy położony u podnóża XIV-w. Zamku otoczonego XIX-w. parkiem oferuje gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych

Położony nad Wartą w województwie łódzkim Uniejów reklamuje się jako „miasto wody, Indian i rycerzy”. Bez wątpienia najbardziej zasłynął dzięki kompleksowi wód termalnych, położonemu u podnóża XIV-wiecznego zamku. Otaczający zamek park wypełniają kryte i otwarte baseny oferujące gorące i zimne kąpiele w leczniczych wodach solankowych. Ich ofertę uzupełniają sauny, gabinety masażu, a nawet komora śnieżna.

Na terenie Gminy i Miasta Uniejów znajdują się pokłady gorących leczniczych solanek termalnych o temperaturze 68oC. Woda charakteryzująca się bardzo bogatą zawartością m.in. jodu, siarki, kwasu metakrzemowego, fluoru i radonu została wykorzystana w lecznictwie i rekreacji, szczególnie w leczeniu: chorób reumatoidalnych, chorób ortopedyczno-urazowych, chorób skóry, nerwobólach dyskopatiach i nerwicach. Bardziej ukierunkowane zabiegi mogą  być stosowane w inhalacjach, irygacjach, płukankach, kuracjach pitnych.

W 2012 r. prezes Rady Ministrów podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nadania statusu uzdrowiska miastu Uniejów wraz z sołectwami: Spycimierz, Spycimierz-Kolonia, Zieleń i Człopy, położonymi na obszarze gminy Uniejów.

Uniejów - pierwsze w Polsce Uzdrowisko Termalne jest miejscem kuracji, regeneracji, odnowy biologicznej, zabawy i relaksu. Największe i najważniejsze grupy klientów to • nowocześni, pracujący i żyjący intensywnie, mający potrzebę regeneracji swoich sił, aby zapobiec chorobom cywilizacyjnym. Takim osobom, dzięki właściwościom termalnych wód leczniczych i nowoczesnemu sposobowi działania, uzdrowisko zapewnia odnowę, regenerację oraz oderwanie się od codzienności • osoby leczące swoje schorzenia / rekonwalescenci. Grupa, której uzdrowisko zapewnia pakiet nowoczesnych zabiegów na bazie leczniczych wód termalnych. Do tej grupy zaliczają się kuracjusze kierowane przez instytucje ubezpieczeniowe (NFZ, ZUS) • osoby chcące z różnych przyczyn skorzystać z właściwości leczniczych solanek termalnych oraz zabiegów odnowy. Korzystają oni z pakietów z zabiegami odnowy biologicznej • rodziny z dziećmi szukające sposobu na rodziną rozrywkę – dla nich przygotowano w uzdrowisku strefę zabawy i rozrywki • grupy szkolne, dla których uzdrowisko zapewnia specjalnie przygotowane pakiety grupowe • klienci biznesowi korzystający z bogato wyposażonej bazy konferencyjnej oraz Spa & Wellness.

Goście Uniejowa przyjeżdżają głównie z pobliskich aglomeracji, tj. Łodzi, Warszawy i Poznania lub są mieszkańcami mniejszych miejscowości regionu łódzkiego oraz Wielkopolski. Unikatowość uzdrowiska stworzonego na bazie leczniczych solanek termalnych skierowana jest również do klienta z pozostałych regionów Polski. Uzdrowisko jest bardzo dobrze skomunikowane - blisko autostrady A2 (zjazd Dąbie-Uniejów), na drodze krajowej 72. Czas dojazdu: Poznań – Uniejów (153 km – 1h 40 minut), Łódź – Uniejów (56 km – 55 minut), Warszawa – Uniejów (172 km – 2h 5 minut).

Będąc w Uniejowie skierujmy swe kroki na spacerowy most na Warcie. Rzeka płynie tutaj dość swobodnie, obserwując ją odnosimy wrażenie prawdziwej jedności z przyrodą Na obszarze uzdrowiska Uniejów zgodnie z decyzją  Ministra Zdrowia lecznictwo uzdrowiskowe prowadzą następujące podmioty:

- Sanatorium uzdrowiskowe Instytut Zdrowia Człowieka „Uzdrowisko

Uniejów Park”, którego główne kierunki działalności to: klinika dermatologii (dermatologia estetyczna, światłolecznictwo), balneologia, psychosomatyka, estetyka, odnowa psychobiologiczna – SPA (pobyty relaksacyjno-rekreacyjne), rehabilitacja schorzeń narządu ruchu, rehabilitacja po mastektomii, leczenie ambulatoryjne w ramach poradni specjalistycznej dermatologicznej, wkrótce leczenie ambulatoryjne w ramach poradni specjalistycznych, tj. rehabilitacyjnej, psychologicznej, kardiologicznej, onkologicznej.

Podobnie jak w każdym ośrodku Instytutu Zdrowia Człowieka w skład zespołów diagnostyczno-terapeutycznych wchodzą lekarze specjaliści, terapeuci, psycholodzy, magistrzy i technicy fizjoterapii, dietetycy i pielęgniarki, którzy opracowują indywidualne, specjalistyczne programy

rehabilitacyjne. Zdolność zabiegowa zakładu przyrodoleczniczego wynosi 780 zabiegów / 7 godz.

- Zespół leczniczy – zakłady przyrodolecznicze „Termy Uniejów”

W zakładzie leczą się pacjenci ze wskazaniem chorób ortopedyczno-urazowych, chorób układu nerwowego, chorób reumatologicznych oraz chorób naczyń obwodowych. W jego skład wchodzą • kompleks termalno-basenowy „Termy Uniejów”, do którego należą działy: balneoterapii, fizjoterapii, kinezyterapii. Zdolność zabiegowa zakładu przyrodoleczniczego wynosi 750 zabiegów / 7 godz. • zakład przyrodoleczniczy znajdujący się w obiekcie „Kasztel Rycerski na Gorących Źródłach”, w skład którego wchodzi dział balneoterapii. Zainstalowano tu 6 balii dębowych napełnianych termalną solanką, dla 6 pacjentów każda. Dziennie wykonuje się 72 zabiegi balneologiczne.

- Przychodnia opieki ambulatoryjnej

- Urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego: park zdrojowy, basen rehabilitacyjny w „Termy Uniejów”, 2 ścieżki zdrowia, przystosowany do funkcji uzdrowiskowej brzeg rzeki Warta.

W kompleksie uzdrowiskowym znajdują się także inne obiekty o charakterze uzdrowiskowo-leczniczym:

XIV-w. uniejowski zamek zaliczany jest do najciekawszych i najwartościowszych pod względem historycznym, architektonicznym i widokowym zabytków Ziemi Łódzkiej- Geotermia Uniejów - miejsce, w którym można skorzystać z zabiegów opartych na wodach termalnych. Oferta obejmuje: kąpiele perełkowe, które m.in. uspokajają, koją, relaksują i odprężają. Wskazane są przy chorobach stawów, mięśni, żylakach, zmianach skórnych i alergicznych oraz stanach napięcia emocjonalnego, bezsenności i nerwicach; body detox -usuwanie toksyn z organizmu; inhalacje - wodami mineralnymi, olejkami, lekami i środkami  leczniczymi. Korzystnie działają przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych dróg oddechowych, stanach depresyjnych, bólach głowy, przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli, zatok, nerwobólach, stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego oraz alergiach; masaże

- Lawendowe Termy - wkrótce planowane jest otwarcie obiektu - hotel SPA & Wellness posiadającego w ofercie: rehabilitację, baseny i rekreację.

Kompleks Termalno-Basenowy w Uniejowie czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 16-22, w weekendy i święta, w godz. 10-22. Na miejscu znajduje się też restauracja (chociaż położona jest na terenie kompleksu, to czas w niej spędzony jest bezpłatny).

Kompleks Termalno-Basenowy „Termy Uniejów” otrzymał w 2011 roku Wyróżnienie  w Konkursie POT na Najlepszy Produkt Turystyczny.

Właściciel produktu:

Gmina Uniejów

Ul. Bł. Bogumiła 13, 99-210 Uniejów

Tel. / fax: 63 / 288-97-87

urzad@uniejow.pl

www.uniejow.pl  www.termyuniejow.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit