Pmorskie

„Vivat Vasa!”

Gniew. „Vivat Vasa! – Bitwa Dwóch Wazów” to odbywająca się od pięciu lat coroczna trzydniowa impreza plenerowa, rozgrywana poza bramami oraz w murach miasta i Zamku Gniew. Promuje ona lokalne dziedzictwo historyczne - wydarzenia z roku 1626, kiedy to podczas tzw. wojny o ujście Wisły, na polach pod Gniewem kilkukrotnie starły się oddziały władcy Szwecji, Gustawa Adolfa II, z wojskami polskiego króla Zygmunta III. Przegrana bitwa jest tylko pretekstem, a nie jedyną treścią imprezy, bowiem organizatorzy rekonstrukcji starają się pokazać szerszy kontekst związków politycznych, kulturowych i gospodarczych między Rzeczypospolitą a Szwecją oraz innymi krajami ówczesnej Europy.

Prezentacji kontekstu cywilizacyjnego służy więc nie tylko precyzyjna i wysoce profesjonalna inscenizacja poszczególnych faz walki (z udziałem około 350 przedstawicieli grup historycznych z Polski, Czech, Ukrainy, Rosji, Szwecji i Francji), ale także szereg dodatkowych wydarzeń. Są wśród nich: ćwiczenia chorągwi husarskiej, musztry regimentów cudzoziemskiego autoramentu, pojedynki szlacheckie, przemarsz wojsk z pochodniami ulicami Starego Miasta, rozmaite zabawy obozowe wojsk obu królów oraz muzykowanie i dawne tańce polskie i szwedzkie. Ponadto publiczność może zwiedzać Zamek i okolicznościowe wystawy historyczne, ćwiczyć oko w strzelaniu z kuszy, drukować ręcznie specjalne glejty, przywdziewać zbroje lub ubiory z dawnych wieków, a nawet próbować swoich sił w egzercunkach z muszkietem. Wszyscy goście imprezy mają możliwość korzystania z karczm, barów, przygotowanych miejsc noclegowych, parkingów, dobrej informacji, itp.

Ze względu na liczbę turystów przybywających na to wydarzenie z gatunku reenacting z kraju i zagranicy – a jest ich z roku na rok coraz więcej (ponad 5 tys. w 2005 r., około 10 tys. w 2007 r.) – jest ono niewątpliwie jednym z większych przedsięwzięć, a jednocześnie produktów turystycznych w zakresie odtwórstwa historycznego w Polsce.

 


Organizator:
Fundacja Zamek w Gniewie
83-140 Gniew, ul. Zamkowa 3
tel./fax: 0-58/ 535-21-62
tel. kom.: 0-602-220-539
bort@zamek-gniew.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit