Świętokrzyskie

W krainie MOCnych wrażeń – Kraina Legend Świętokrzyskich

Produkt Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kraina Legend Świętokrzyskich” to ciekawa oferta gier terenowych opartych na bogactwie legend i podań ludowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Trasa gier ma zwykle długość 2-3 kilometrów i wiedzie przez ciekawe zakątki Gór Świętokrzyskich: mroczne i tajemnicze ostępy leśne oraz malownicze plenery świętokrzyskich „pasiaków”.

Podczas wędrówki turyści spotykają ożywione postaci z legend: wędrownych mnichów eremitów nawracających na wiarę chrześcijańską okoliczną ludność; piękne czarownice rzucające uroki na mężczyzn; mądre zielarki udzielające dobrych rad, jak pokonać czyhające wokół niebezpieczeństwa oraz wiele postaci znanych z wczesnosłowiańskiej kultury naszych przodków: boginię Mokosz, zbója Kaka, Leszego, Płanetnika, Południcę, Licho, Topielicę czy Błędnice.
W każdej z gier o charakterze integracyjno-edukacyjnym bierze udział około 30 postaci, co zapewnia intensywność doznań i wrażeń. Gry pełne są atrakcyji i zabaw zespołowych oraz „misji do spełnienia”. Kończą się biesiadą przy ognisku, gdzie spotykane wcześniej postaci z legend bawią uczestników i serwują niepowtarzalne przysmaki legendarnej kuchni: kiszkę z piekielnego kociołka, gołki zbója Kaka, diabelskie kołacze czy sabatowe przysmaki.
W 2006 roku odbyły się trzy promocyjne, dostępne dla każdego, bezpłatne gry terenowe. Każdą z nich wzbogacono o dodatkowe atrakcje: festyny, zabawy integracyjne, biesiady, inscenizacje i występy. Pierwsza – „Tropem bandy zbója Kaka” inaugurująca sezon turystyczny w Gminie Bieliny zakończyła się festynem ekologicznym „Nasze czyste/nieczyste Świętokrzyskie”. Druga promowała produkt „Kraina Legend Świętokrzyskich”. Trzecia o temacie „W Makoszynie, u bogini Mokoszy w Miejscu Mocy” rozpoczęła Kielecki Festiwal Nauki, przedsięwzięcie promujące dorobek kulturowy i naukowy regionu i podsumowała sezon turystyczny w Gminie Bieliny.
Produkt i gry terenowe stały się jedną z ciekawszych propozycji aktywnego spędzania wolnego czasu. Przełożyło się to również na znaczny wzrost zainteresowania ofertą turystyczną Gminy Bieliny: gospodarstw agroturystycznych i ośrodka wypoczynkowego „Jodłowy Dwór”. Opracowano ofertę komercyjną udziału w grach terenowych dla grup 15-, 45-, 100- i 150-osobowych. Uczestnicy mają możliwość wyboru dwóch scenariuszy – słowiańskiego (opartego na mitologii słowiańskiej) i legendarnego (opartego na legendach świętokrzyskich).


Właściciel produktu turystycznego:
Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Legend Świętokrzyskich”
26-004 Bieliny, ul. Partyzantów 17
tel.: 0-41/ 302-50-94, fax: 0-41/ 302-61-07
www.bieliny.pl lot@bieliny.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit