Zachodniopomorskie

Wałecka Pętla Kajakowa

Fragment Wałeckiej Pętli Kajakowej

Położona na terenie Pojezierza Wałeckiego, reaktywowana po trzydziestu latach trasa turystyczna, na której organizowany jest coroczny Ogólnopolski Spływ Kajakowy.

Na całej długości profesjonalnie oznakowanej trasy znajduje się ponad 30 tablic, w tym 5 miejsc lądowania i 2 miejsca biwakowe. Łącznie trasa obejmuje odcinek 45 km, a składają się nań akweny sześciu malowniczych jezior: Radunia, Mielna, Smolna Dużego, Smolna Małego, Sumila, Bytynia Wielkiego, połączonych ciekiem wodnym (rzeczki Żydówka, Piławka i Dobrzyca) na zasadzie korali, w których jeziora spełniają rolę paciorków.

Dodatkową atrakcją Wałeckiej Pętli Kajakowej, a jednocześnie uzupełnieniem oferty są piesze szlaki turystyczne, które ją oplatają bądź biegną w jej pobliżu. Należą do nich m.in.: Szlak Czerwony (Nadarzyce – jez. Karpiowy, jez. Karpiowy – Człopy); Szlak Żółty (Wałcz – jez. Smolno – jez. Łubianka – Ostrowiec); Szlak Niebieski (Ostrowiec – leśniczówka Wałcz); Szlak Niebieski (Wałcz Raduń – Morzyce – Bukowina – Wałcz Raduń).

Miłośnicy turystyki aktywnej mają podczas wędrówek szansę podziwiania sosnowo-bukowych lasów i łąk z unikatową roślinnością, spotkań z muflonami, bobrami, dzikami, jeleniami, czy nawet żubrami, kormoranami i orłem bielikiem.
Wzdłuż Wałeckiej Pętli Kajakowej znajdują się potężne umocnienia, na które składa się cały system bunkrów i schronów w Wałczu i jego okolicach, zbudowanych przez Niemców w latach 30. XX wieku. Jednym z fragmentów tych umocnień jest schron strategiczny zwany „Czapą Hitlera”.

Kolejną atrakcją tej trasy jest Górka Magnetyczna – fragment szosy, gdzie wbrew prawom fizyki wszelkie przedmioty toczą się z dołu pod górę.

Właściciel i podmiot zarządzający:
Stowarzyszenie Gmin Pojezierza Wałeckiego
78-600 Wałcz, Plac Wolności 1
tel./fax: 0-67/ 250-12-20, 258-26-18
www.walcz.um.pl umwalcz@poczta.onet.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit