Kujawsko-Pomorskie

Wenecka Noc z Parowozami

Wenecka Noc z Parowozami to wydarzenie, w czasie którego turyści mają możliwość zwiedzania Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji po zapadnięciu zmroku. Daje to niepowtarzalną okazję do zobaczenia muzealnej kolekcji w zupełnie innej odsłonie.

Podstawą stworzenia tego tzw. przedmiotowego produktu turystycznego było Muzeum Kolei Wąskotorowej, na terenie którego zgromadzone są różnego rodzaju eksponaty związane z koleją. Wśród nich jest 17 zabytkowych parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 roku, kilka z okresu I wojny światowej), wagony o różnym przeznaczeniu (towarowe, pasażerskie, pocztowe), drezyny ręczne i motorowe. Ekspozycję uzupełnia niezbędna infrastruktura kolejowa: zabytkowa poczekalnia, budka dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami i zwrotnicami, żuraw wodny służący do uzupełniania poziomu wody w kotłach lokomotyw, obrotnica umożliwiająca zmianę kierunku jazdy. Oferta Muzeum w tym roku uzupełniona została o usługi gastronomiczne, które prowadzone są w jednym z wagonów ustawionych na terenie skansenu oraz plac zabaw, który tematyką nawiązuje również do kolei.

Rozszerzenie oferty skansenu o Wenecką Noc z Parowozami to nowatorski pomysł. Większość eksponatów jest wówczas oświetlona, parowozy mają zapalone latarnie, a część z nich bucha dymem. Odpowiednio przygotowana aranżacja świetlna sprawia, że Muzeum nadbiera wyjątkowego klimatu, który dodatkowo podkreśla precyzyjnie dobrana muzyka.

Wenecka Noc z Parowozami organizowana jest w senonie letnim (od maja do września) zawsze w drugą sobotę miesiąca. Stały termin pozwala na efektywną promocję tego wydarzenia oraz umożliwia wcześniejsze zaplanowanie terminu przyjazdu potencjalnym gościom. Pomysł okazał się bardzo trafny. Świadczy o tym m.in. wzrastająca z miesiąca na miesiąc liczba odwiedzających w godzinach wieczornych weneckie Muzeum (w sierpniu w trwającym 1,5 godz. pokazie udział wzięło blisko 300 osób).

Efektowne podświetlenia (zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz) i dymiące lokomotywy stanowią wyjątkowo atrakcyjną scenerię dla miłośników fotografii. W internetowych galeriach coraz częściej pojawiają się profesjonalne fotografie wykonane właśnie podczas tego wydarzenia.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit