Lubuskie

Winobranie – Festiwal Wina

Zielona Góra. Dni Zielonej Góry – Winobranie to - mająca już 155 lat tradycji - jedna z czołowych atrakcji turystycznych miasta, znana w kraju i za granicą.

    Jak co roku święto zaczyna się uroczystym przekazaniem kluczy do miasta bogowi wina i rozkoszy – Bachusowi. Towarzyszy mu orszak hałaśliwych, nadużywających wina satyrów i sylenów – bóstw niższego rzędu o postaci ludzkiej, z koźlimi uszami, nogami i ogonem, centaurów oraz urodziwych bachantek. Kult Bachusa, którego symbolami są bluszcz i kiść winogron, uprzyjemniają wesołe pochody, a obrzędy odbywają się wśród tańców, okrzyków i przy akompaniamencie muzyki. W pierwszą sobotę Winobrania Bachus przejmuje symboliczną władzę nad miastem i od tej pory wino leje się strumieniami.

    „Kielich wina i miodu, potem do korowodu” – takimi słowami hejnału Winobrania zielonogórzanie rozpoczynają zabawę. Wydarzenia gonią wydarzenia, wśród nich m.in.: targi kolekcjonerskie oraz jarmark winobraniowy. W deptakowym domku winiarza prezentowane są osiągnięcia i trendy winiarskie połączone z degustacjami wina. Odbywa się także cała gama imprez kulturalnych i sportowych, jak np. Nocny Bieg Bachusa, koncerty zespołów muzyki pop (m.in. Maryli Rodowicz, Kate Ryan, Stachurskiego, Eweliny Flinty), a także orkiestr dętych, big-bandów, orkiestr symfonicznych.

    Przewodnicy codziennie oprowadzają turystów po mieście, także w ramach wycieczek nocnych. Dzieci mogą się weselić w specjalnej strefie zabawy (Gronoland), a młodzież w Hip Hop Zone (koncerty hip hop, turnieje koszykówki ulicznej, grafitti).

    Obchody kończy zwrotne przekazanie kluczy miasta prezydentowi przez figlarnego Bachusa i powrót do codzienności aż do następnego roku.

    Dodatkową atrakcją historyczną jest działające od maja 2006 r. w budynku Muzeum Ziemi Lubuskiej jedyne w Polsce Muzeum Wina. W jego zbiorach znajdują się drewniane kadzie na sok winogronowy, beczki do wina, ogromne szklane balony do fermentacji soku, korkownice, bogata kolekcja butelek i naczyń glinianych, a także tzw. szkło śląskie ze słynnym rogiem obfitości oraz naczynia ze srebra i jego stopów.

    Winobranie – Festiwal Wina otrzymał też Certyfikat Specjalny Internautów za największą liczbę głosów w głosowaniu internetowym.

Właściciel produktu i podmiot zarządzający:
Urząd Miasta Zielona Góra
65-424 Zielona Góra, ul. Podgórna 22
tel.: 0-68/ 54-64-100
fax: 0-68/45-64-155
urzadmiasta@um.zielona-gora.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit