Śląskie

Święto Szlaku Zabytków Techniki „Industriada”

Coroczny czerwcowy festiwal i główne wydarzenie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego - zdobywcy Złotego Certyfikatu POT w 2008 roku. Promuje ono dziedzictwo przemysłowe jako wyjątkową atrakcję turystyczną regionu poprzez organizację  kilkudziesięciu różnego rodzaju imprez.

Tylko w czasie „Industriady” można jednego dnia wsiąść w kolejkę wąskotorową, zobaczyć jak wydobywano węgiel, pieczono chleb, drukowano prasę, warzono piwo, przesyłano wodę do kranów… Uczestników przygody czekają specjalne konkursy, koncerty, happeningi, wystawy, warsztaty, wydarzenia adresowane dla dorosłych i dla dzieci. „Industriada” rośnie w siłę. W tym roku  wzięło w niej już udział 75 tysięcy osób.

I edycja święta Szlaku Zabytków Techniki miała miejsce 12 czerwca 2010 roku. Projekt ten został zrealizowany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Było to wydarzenie kulturalno-rozrywkowe miesięcznej kampanii promocyjnej skierowanej do mieszkańców regionu. Miało ono charakter jednodniowego festiwalu, podczas którego w 23 miejscowościach, znajdujących się na terenie województwa śląskiego (od Częstochowy, przez Górny Śląsk i Zagłębie aż po Żywiec), odbyły się różnego rodzaju wydarzenia. Program obejmował m.in. koncerty, występy artystyczne, fabularyzowane formy zwiedzania, konkursy, zawody sportowe oraz degustacje. Specjalnie na tę okazję wprawiono w ruch stare maszyny, a pracownicy obiektów przebrali się w historyczne stroje. Liczba uczestników tego święta wyniosła wówczas blisko 29 tysięcy.

Czwarta, tegoroczna „Industriada” odbyła się 8 czerwca. Trwała od godziny 14.00 do późnej nocy, w 42 miejscach rozmieszczonych w 24 miejscowościach regionu. Na gości czekało 350 godzin atrakcji, eksperymenty, pokazy, przedstawienia i koncerty. Głównym motywem była energia.

www.industriada.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit