Podlaskie

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji „Szelment”

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji „Szelment”

Nowoczesny kompleks na Suwalszczyźnie zapewniający dostęp do wszelkich form turystyki aktywnej, uprawiania sportów zimowych oraz aktywnego wypoczynku. Dodatkowym atutem jest położenie obiektu - tylko 15 km na północ od Suwałk, drugiego co do wielkości miasta w województwie podlaskim oraz doskonałe położenie transgraniczne: z Litwą, Białorusią i Obwodem Kaliningradzkim.

Ideą powstania tej inwestycji było wydłużenie sezonu turystycznego z wykorzystaniem potencjału Suwalszczyzny dla rozwoju turystyki zimowej. Przykładowo, polodowcowa rzeźba terenu, tak niekorzystna w produkcji rolniczej, stanowi wielką atrakcję turystyczną. Ponadto skrócony okres wegetacji, długie i śnieżne zimy, to dłuższy sezon narciarski oraz aspekt kojarzenia Suwalszczyzny z ”polskim biegunem zimna”.

Budowa centrum sportów zimowych była pokłosiem badań nad możliwością rozwoju narciarstwa na Suwalszczyźnie prowadzonych na przełomie lat 2003-2004 przez Suwalską Izbę Rolniczo-Turystyczną, które po analizie czterech wzniesień, wskazały na dogodne warunki dla rozwoju tej dyscypliny sportu szczególnie na Górze Jesionowej (gm. Szypliszki) i Górze Marianka (gm. Wiżajny).

WOSiR „Szelment” zapewnia kompleksową ofertę wydłużającą sezon turystyczny o ponad połowę, a uzupełnienie oferty o wyciąg do nart  wodnych z zagospodarowaną plażą i parkiem linowo-wspinaczkowym stworzy kompleksową ofertę na każdą porę roku.

Do dyspozycji gości przygotowano siedem oświetlonych, naśnieżanych i ratrakowanych narciarskich tras zjazdowych, wyciągi o długości od 300 do 400 metrów oraz jeden 100-metrowy wyciąg dla dzieci. Trasy narciarskie są o różnym stopniu trudności, poczynając od trasy zielonej (b.łatwa), niebieskiej (łatwa), czerwonej (trudna), aż po trasę czarną (b.trudna). Dla gości funkcjonuje wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego, zimowy park dla uprawiających snowboard, stała trasa dla narciarzy biegowych. Przy Ośrodku działa Szkoła Narciarska, na bazie której proponuje się szkolenia narciarskie i snowboardowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Zajęcia prowadzone są indywidualnie i w grupach przez wykwalifikowanych instruktorów narciarstwa. W Szkole Narciarskiej można ukończyć kurs jazdy sportowej na tyczkach i bojach carvingowych. Poza tym uczestniczyć w slalomie, slalomie gigancie i slalomie karvingowym, na specjalnie do tego celu przygotowanym i zabezpieczonym polu treningowym. Zapewniony jest również elektroniczny pomiar czasu. Dla rodzin z małymi dziećmi funkcjonuje Narciarskie Przedszkole prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych w pracy z dziećmi istruktorów narciarstwa. Maluchom i rodzicom proponuje się bezpieczny teren, maleńki wyciąg, kolorowe zabawki i urządzenia oraz profesjonalne szkolenie narciarskie.  Od 6  listopada  2009 r.  pod patronem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, na terenie ośrodka działa  stała ekspozycja sportów zimowych pt.:  „Od Marusarza do Małysza i  Kowalczyk”, w  której  zebrano  liczne  eksponaty, m. in.  kombinezon narciarski Adama Małysza, narty olimpijskie i replikę złotego medalu olimpijskiego Wojciecha Fortuny, narty Marusarza i jeszcze wiele innych cennych i wspaniałych eksponatów.  Wystawa ta powstała dzięki pomocy zaprzyjaźnionego Mistrza Olimpijskiego Wojciecha Fortuny. Zbiory  ekspozycji  ciągle  powiększane  są   o nowe  zdobycze.

Na terenie Ośrodka znajduje się również plac do paintballa z nowym sprzętem i polem bitewnym, na którym znajduje się autobus bitewny, wieżyczka snajpera i inne fortyfikacje oraz wypożyczania rowerów. 31 lipca 2010 r. zostało otwarte mini pole golfowe o powierzchni 3000 m2 z 18 dołkami z wypożyczalnią sprzętu (kije i piłeczki golfowe).W pobliżu znajdują się dwa korty tenisowe ze sztuczną nawierzchnią, plaża  i sauna.

WOSiR „Szelment” dysponuje 39 miejscami noclegowymi w pokojach 2- i 3-osobowych, z pełnym węzłem sanitarnym, TV, telefonem. Gościom oferuje się bezpłatny dostęp do Internetu na terenie całego ośrodka. W bazie dolnej ośrodek posiada restaurację, 2 sale konferencyjne na 40-50 osób, wyposażone w sprzęt audiowizualny. Natomiast w bazie górnej bar szybkiej obsługi. Restauracja dysponuje 100 miejscami, serwuje wyśmienite dania kuchni regionalnej, polskiej oraz kontynentalnej.

Ośrodek funkcjonuje od 1 października  2008r.  Do kwietnia 2010 r. obsłużono ok. 180 tysięcy osób. Te liczby świadczą o dużym zainteresowaniu i potrzebie uprawiania sportów zimowych na Suwalszczyźnie. Oferta Ośrodka uzupełnia i urozmaica dosyć jednorodny pakiet usług turystycznych oferowanych dotychczas w regionie. Przyczynia się w znaczący sposób do wzrostu   liczby  turystów, tak krajowych jak i zagranicznych, odwiedzających region. Zwiększa również weekendowy i krótkookresowy ruch turystyczny z województw mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, z państw ościennych, Litwy, Obwodu Kaliningradzkiego i Białorusi, a także lokalny ruch turystyczny z aglomeracji białostockiej.

Powstanie WOSiR „Szelment” staje się motorem rozwoju gospodarczego w regionie, poprzez rozwój agroturystyki w pobliskich gminach, przyrost liczby podmiotów w sektorze turystycznym, rozwój usług około- i paraturystycznych w powiecie suwalskim, wzrost dochodów w sektorze handlu i usług, co przełoży się na wzrost wpływu z podatków.

Właściciel Produktu:

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Ul. Kard. St. Wyszyńskiego 1, 15-888 Białystok

Tel./fax: 85/ 748-51-71

www.wrotapodlasia.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit