Kujawsko-Pomorskie

Wyspa Młyńska - Wyspą Kultury

Czy bydgoska Wyspa Młyńska nie zasługuje na miano „nowego cudu Polski”?

Położona pomiędzy głównym nurtem Brdy i jej odnogą Młynówką  stanowi  jeden z najpiękniejszych zakątków Bydgoszczy. Wyróżnia się bujną zielenią i ciekawą zabudową. Jej  nazwa wywodzi się od licznych młynów, które stawiano tu od XIV w. Obecnie większość znajdujących się nań budynków pochodzi z XIX w.

Woda, kładki, dawne młyny (dziś muzea), budynki z czerwonej cegły odbijające się w nurtach Młynówki (tzw. Wenecja Bydgoska) i zadbana zieleń tworzą atmosferę bydgoskiej wyspy rzecznej. Wyspa jest też przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych. Wygrała np. w tegorocznym konkursie Światowej Organizacji ds. Wypoczynku na najbardziej innowacyjny projekt (obok niej nagrodzono szkocki Edynburg i Richmond w Kanadzie).

Dawniej wyspa odgrywała rolę centrum gospodarczego miasta, bowiem na jej terenie działała słynna bydgoska mennica. Niestety, ze względu na słabą dostępność i duży stopień dewastacji terenu, mimo swojego ogromnego potencjału, nie była chętnie odwiedzaną częścią miasta. Po zmroku spacerowicze nie czuli się tu bezpiecznie, gdyż teren nie był wystarczająco dobrze oświetlony. Stan wyspy pogarszał się z roku na rok: zabytkowe budynki niszczały z powodu wysokiego poziomu wilgoci, zaś zdewastowane nabrzeże stanowiło zagrożenie dla osób wypoczywających w pobliżu wody. Sytuacja wymagała szybkiej interwencji.

W odnowionych z dużą starannością budynkach umiejętnie dostosowano elementy nowoczesnej architektury do XIX-wiecznej przemysłowej zabudowy. Zadbano też o ich otoczenie i iluminację, przez co miejsce to stało się szczególnie urokliwe po zmrokuNowy pomysł na zagospodarowanie Wyspy Młyńskiej zrodził się wraz z możliwością skorzystania ze wsparcia Funduszy Europejskich. Ze względu na ogromną skalę inwestycji, prace rewitalizacyjne podzielono na cztery etapy. Podczas pierwszego z nich zbudowano trzy kładki dla pieszych, które znacznie zwiększyły dostępność wyspy, umożliwiając mieszkańcom swobodne dotarcie na jej teren. Projekty kładek uwzględniały architekturę otoczenia, dzięki czemu nowe obiekty idealnie wkomponowały się w krajobraz. W ramach projektu  wyremontowano i zmodernizowano również zabytkowy budynek leżący na wyspie, dostosowując go do potrzeb Centrum Pracy i Przedsiębiorczości.

Ważnym elementem przedsięwzięcia było także  stworzenie Międzywodzia, którym poprzez kaskadę przepływa woda do Brdy. Kanał ten ma około 50 centymetrów głębokości, a jego dno wyłożono granitowymi płytami. Nad strumieniem urządzono drewniane nabrzeża i mostki. Latem chętnie wypoczywają tu mieszkańcy Bydgoszczy oraz turyści. Mimo wciąż trwających prac w ramach kolejnych etapów rewitalizacji, Wyspa Młyńska już dziś stanowi wizytówkę Bydgoszczy. W odnowionych z dużą starannością budynkach umiejętnie dostosowano elementy nowoczesnej architektury do XIX-wiecznej przemysłowej zabudowy. Zadbano też o ich otoczenie i iluminację, przez co miejsce to stało się szczególnie urokliwe po zmroku. O tym, że wyspa odżyła, świadczy również zorganizowany tutaj w 2009 roku Smooth Festiwal. Koncerty, w których wzięło udział wielu znanych artystów z Polski i zagranicy, obejrzało ponad osiem tysięcy osób.

Za realizację projektu „Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy w celu rozwoju przedsiębiorczości”  Miasto Bydgoszcz otrzymało nagrodę w III edycji konkursu „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii „rewitalizacja”.

Właściciel:

Miasto Bydgoszcz

Ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz

Tel./ fax: 52/ 58-58-446

wpst@um.bydgoszcz.pl

www.bydgoszcz.pl

Podmiot zarządzający:

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego

Ul. Gdańska 4, 85-006 Gdańsk

Tel./ fax: 52/ 58-59-966

muzeum@muzeum.bydgoszcz

www.muzeum.bydgoszcz.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit