Warmińsko-Mazurskie

XL Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” - Old Jazz Meeting

XL-Międzynarodowy-Festiwal-Jazzu

„Złota Tarka” to jedna z największych imprez poświęconych jazzowi tradycyjnemu w Europie. Tradycja festiwalu sięga lat 60. XX wieku. Pierwsze edycje odbywały się w warszawskiej „Stodole”. Od 16 lat „Złota Tarka” rozbrzmiewa w Iławie, od 1995 roku w amfiteatrze im. Louisa Armstronga, który wybudowany został specjalnie na potrzeby imprezy.


Festiwal to najbardziej rozpoznawalny produkt turystyczny Iławy i jeden z dwóch, obok inscenizacji Bitwy Grunwaldzkiej, najważniejszych produktów turystycznych i wydarzeń artystycznych tej części Polski. Old Jazz Meeting zajmuje ważne miejsce wśród renomowanych światowych festiwali jazzowych.

Impreza cieszy się ogromną popularnością wśród artystów z Polski i zagranicy. W tym roku przyjechali nad Jeziorak między innymi Krystyna Prońko, Mietek Szcześniak, Grzegorz Turnau, Ewa Bem, Marysia Sadowska oraz kilkanaście doskonałych zespołów z Polski, Rosji, Francji, RPA i Wielkiej Brytanii. W poprzednich latach w Iławie występowały znakomite gwiazdy estrady polskiej, w tym m.in. Ewa Bem, Hanna Banaszak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Majewski, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Wojciech Karolak, Andrzej Dąbrowski, Andrzej Rosiewicz, Paweł Tartanus oraz doskonali wykonawcy zagraniczni:  Errol Dixon, Anatol Gerasimov, Kenn Ball, Harriet Lewis, Kevin Mahogeny, Angela Brown, Wayne Bartlett czy Oscar Klein. Jednym z ważniejszych elementów festiwalu jest jedyny w Europie konkurs amatorskich grup jazzowych. Jego popularyzatorskim symbolem jest „Złota Tarka”, którą raz w roku otrzymuje zwycięska grupa.

Jak co roku niepowtarzalny klimat iławskiego festiwalu budują również liczne imprezy towarzyszące: projekcje multimedialne, wystawy oraz uliczne koncerty, w tym te najciekawsze: koncerty na wodzie, msza jazzowa czy konkurs na najlepszą witrynę jazzową. W takich kilkudziesięciu corocznych wydarzeniach festiwalowych biorą licznie udział turyści przebywający w Iławie i w pobliskiej części województwa warmińsko-mazurskiego oraz mieszkańcy Iławy i powiatu iławskiego. Publiczność biorącą udział w Festiwalu i jego imprezach towarzyszących szacuje się na 8-10 tysięcy fanów jazzu tradycyjnego ze wszystkich kontynentów.

W tym roku także, już po raz drugi, w czasie festiwalu obowiązuje w mieście pieniądz zastępczy – jazzorak. W 2009 roku były to nominały 1 i 7 jazzoraków, w tym roku było to jubileuszowe 40 jazzoraków.

W 2010 roku festiwal odbył się na nowej scenie iławskiego amfiteatru, która – w przeciwieństwie do wcześniejszej sceny – posiada magazyny, garderoby artystów, toalety, niezbędne pomieszczenia techniczne, a nawet windę. Scena ta, dzięki zastosowanym nowinkom technicznym (możliwość wyniesienia muzyków i instrumentów na różne poziomy), może stać się kolejnym symbolem festiwalu. Jest już gotowy projekt galerii jazzowej, która ma stanąć w centrum miasta.

W 2009 roku „Złota Tarka” – obok  Inscenizacji Bitwy Grunwaldzkiej – wyróżniona została w V edycji konkursu Najlepszy Produkt i Usługę Warmii i Mazur.

Właściciel produktu:

Urząd Miasta Iławy

ul. Niepodległości 13, 14-200 Iława

tel./fax: 89/ 649-01-01, 649-26-31

info@umilawa.pl

Podmiot zarządzający:

Iławskie Centrum Kultury

ul. Niepodległości 13a, 14-200 Iława

tel./fax: 89/ 649-16-31, 89/ 649-16-32

dyrektor@ickilawa.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit