Pomorskie

Zabytkowy kompleks pocysterski

Zabytkowy kompleks pocysterski w Pelplinie…Więcej »

Niezwykła historia Pelplina spowodowała, że nadano mu miano „Pomorskich Aten”. Zgromadzone tu zabytki stanowią najcenniejszy skarbiec kultury średniowiecznej na Pomorzu.

Mekką turystów z całej Europy, a także innych kontynentów jest unikalny pocysterski zespół zabytkowy, zachowany w oryginalnym stanie od XIV wieku. W jego skład wchodzą: zespół klasztorny z bazyliką katedralną – drugi co do wielkości kościół w Polsce zbudowany z cegły, z największym w Europie Środkowej i Wschodniej ołtarzem głównym; XIV wieczny kościół bramny p.w. Bożego Ciała ze szpitalem cysterskim – najstarszym budynkiem świeckim i XIX-wieczną nekropolią; zespoły parkowe ogrodów biskupiego i seminaryjnego z licznymi pomnikami przyrody oraz góra Jana Pawła II – miejsce celebracji mszy świętej przez papieża podczas wizyty w 1999 r.

Wszystkie obiekty historyczne zostały odrestaurowane w latach 1997-2003. Prace konserwatorskie wciąż trwają i mają charakter ciągły.

Wewnątrz kompleksu zabytkowego, poza Bazyliką znajdują się także Wyższe Seminarium Duchowne oraz Collegium Marianum. Muzeum Diecezjalne ze zbiorami rzeźby średniowiecznej posiada jedyny w Polsce egzemplarz XV-wiecznej Biblii Gutenberga. Zbiory biblioteki seminaryjnej i archiwum diecezjalnego liczą około 16.000 rękopisów, inkunabułów i starodruków.

W niepowtarzalnej atmosferze miasta odbywa się Jarmark Cysterski – impreza o charakterze kulturoznawczym (druga połowa września) oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej (lipiec, sierpień, wrzesień).

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit