Śląskie

Zamek Ogrodzieniec – Historia zaklęta w kamieniu

Zamek Ogrodzieniec to obecnie najbardziej okazałe ruiny na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, nieodłącznie kojarzone z Jurą i najczęściej odwiedzane. Po gruntownej konserwacji w latach 60. i 70. XX w. obiekt stał się miejscem organizacji różnorodnych imprez o charakterze historycznym, edukacyjnym, kulturalnym i rozrywkowym.

Głównym założeniem funkcjonowania zamku jako produktu turystycznego Jury i Województwa Śląskiego jest zachowanie dla przyszłych pokoleń jego substancji zabytkowej oraz przekazywanie wiedzy o historii Polski i regionu oraz samego zabytku. Służą temu znajdujące się na zamku trzy wystawy stałe: Muzeum zamkowe, zawierające eksponaty związane z historią zamku; Galeria w Kurzej Stopie – tu organizowane są sezonowe wystawy tematyczne; Katownia – ekspozycja zawierająca rekonstrukcje dawnych narzędzi 
tortur oraz inne atrakcje, jak niedzielne pokazy walk rycerskich i tańców dawnych, nocne zwiedzania z duchami, animowane zwiedzanie zamku, czy wreszcie cykl imprez o charakterze historyczno-edukacyjnym, które w niekonwencjonalny sposób przybliżają widzowi historię. Uzupełnieniem imprez historycznych są wydarzenia typowo rozrywkowe – koncerty muzyczne czy spotkania kabaretowe, odbywające się wieczorem, po zakończeniu zwiedzania. Wydarzenia te – organizowane przede wszystkim podczas letnich wakacji, a więc w miesiącach szczególnego nasilenia ruchu turystycznego, mają stanowić urozmaicenie i uzupełnienie oferty turystycznej regionu. Poprzez różnorodność oferty chcemy trafić do różnych środowisk i grup społecznych w celu promowania niezwykłego miejsca i okolicy.

Ogrodzieniecki zamek można zwiedzać na kilka sposobów – od zobaczenia samych zabudowań zamkowych do odwiedzenia wszystkich stałych i czasowych wystaw. W zależności od sposobu zwiedzania, można zakupić różnego rodzaju bilety – generalną zasadą jest to, iż przy łącznym zwiedzaniu większej liczby atrakcji zamku, bilety do poszczególnych części są tańsze. Turyści mogą również wykupić pakiet usług zawierający zwiedzanie zamku (sam zamek lub zamek + wystawy) i grodu na Górze Burow, którego administratorem jest również spółka „Zamek”.

Imprezy weekendowe na zamku są organizowane przede wszystkim w okresie letnich wakacji, kiedy to ruch turystyczny na zamku jest największy. Kalendarz imprez na cały sezon obejmuje: Najazd Barbarzyńców – dwudniowy festyn wczesnego średniowiecza, 
prezentujący obyczaje i obrzędowość ludów północnych Słowian i Wikingów. W wielkiej bitwie uczestniczy corocznie ponad 400 uczestników z całej Europy. Impreza jest organizowana od 6 lat, przyciąga prawie 5 tys. turystów z kraju i zagranicy; Ave Roma – festyn historyczny, odtwarzający realia starożytnego Rzymu. Imprezę pierwszy raz zorganizowano w 2009 roku i okazała się ona „strzałem w dziesiątkę”, już dziś wiadomo, że będzie organizowana również w kolejnych latach. W pierwszej edycji imprezy udział wzięło 3 tys. turystów; Monte Cassino – inscenizacja słynnej bitwy z okresu II wojny światowej organizowana wspólnie z grupami rekonstrukcji historycznej pod honorowym patronatem byłego prezydenta RP na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz Ministra Janusza Krupskiego – kierownika urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych. W 2009 r. zorganizowano ją już po raz drugi i przyciągnęła ok. 2,5 tys. turystów; Szwedzi na zamku – festyn historyczny, przedstawiający XVII-wieczną Rzeczpospolitą Szlachecką; w programie m. in. pokazy musztry, tańce dawne, popisy artyleryjskie, potyczki polsko-szwedzkie, zabawa dla publiczności. Impreza przyciąga na zamek ok. 5,5 tys. turystów. W 2009 r. odbyła się już po raz piąty; Reggaenocka pod Czubatą - plenerowy koncert muzyki reggae. W 2009 r. organizowany był po raz pierwszy i pomimo niesprzyjającej pogody przyciągnął prawie 1000 osób: podczas wieczoru wystąpili m.in. Konopians, Cała Góra Barwinków i zespół DAAB; Jurajskie Specjały – impreza kulinarno-folklorystyczna, festiwal przypominający często już zapomniane jurajskie smaki. Impreza co roku przyciąga na zamek ok. 1-2 tys. osób; Turniej Rycerski – impreza dwudniowa z największą tradycją, organizowana na zamku już od 12 lat; konkurencje turniejowe, bitwa o zamek, konne pojedynki. Zamek odwiedza ok. 8 tys. osób w ciągu dwóch dni imprezy; Soundtropolis – nocny koncert muzyki elektronicznej i techno, organizowany przez firmę MAYDAY Polska od 6 lat. Udział ok. 3 tys. osób; Strasznie Śmieszny Zamek – ogrodzienieckie spotkania kabaretowe z gwiazdami polskiej sceny rozrywkowej organizowane od 2009 r., kiedy to na kabareton przybyło ok. 1,2 tys. osób (wszystkie bilety rozeszły się w przedsprzedaży); Święto Gminy Ogrodzieniec – prezentacje kulturowe gminy Ogrodzieniec, frekwencja (szacunkowo) 6 tys. Osób; NiePospolite Ruszenie na Zamek - dzień otwarty na zamku organizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, spodziewana frekwencja: ok. 3 tys. osób.

Powyższe imprezy to wydarzenia cykliczne. Oprócz nich odbywają się również pojedyncze i równie ciekawe akcje i imprezy, jak np. VIVA Italia – prezentacje włoskiej piosenki i degustacje włoskich win i przysmaków, spektakle teatralne – Kuglarze, Don Kichot itp.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit