Opolskie

Zwierciadło przeszłości

Produkt skierowany do miłośników turystyki kulturowej umożliwia zwiedzanie ciekawych miejsc i unikalnych zabytków Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej, poznanie lokalnej kultury, obyczajowości oraz tradycji. Pozwala umiejętnie wykorzystać istniejący potencjał do budowy atrakcji i kształtowania wizerunku regionu jako pełnego różnorodności, a przez to niezwykle atrakcyjnego dla turystów.

- Tradycja Dawniej i Dziś, którego celem jest kultywowanie tradycji i obyczajów, związanych z lokalną historią. Co roku, jesienią, prezentuje je młodzież szkolna. W ostatnim roku zaprezentowano różnice między weselem śląskim i wieluńskim od czasu międzywojnia do lat 60. XX wieku. Na obrzędy weselne składają się swaty, zrękowiny (zaręczyny) i zaprosiny, rozpleciny, wesele, oczepiny i przenosiny. Przedtem młodzi muszą się poznać. Okazją do tego są na wsi różne zajęcia, np. darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty, organizowane najczęściej w salach wiejskich w powiecie oleskim. Czynności te stanowią pretekst do bujnego życia towarzyskiego, wymiany ploteczek i opowieści ze świata, śpiewania i tańców.
- Szlak Ginących Umiejętności łączy miejsca związane z zapominanymi i niedocenianymi w codziennym życiu umiejętnościami. Rozpoczyna się w Chocianowicach (gmina Lasowice Wielkie) w kuźni kowalstwa artystycznego Państwa Turków, gdzie rodzinna tradycja rzemiosła trwa od 25 lat. W Ligocie Górnej (gmina Kluczbork) można obejrzeć i pobrać nauki w haftowaniu obrazów. W Maciejowie znajduje się Pasieka Zarodowa im. ks. dr. Jana Dzierżona znawcy tajników życia pszczół, dworek z historyczną Izbą Pamięci poświęconą ks. Dzierżonowi oraz skansen uli z produktami pszczelimi. W Kuniowie istnieją jeszcze szczątki XIX w. kuźni i piekarni pn. „Izba Pamięci Regionalnej i Rzemiosła”. W oryginalnym piecu kuźni przy użyciu narzędzi z XIX w., można wykuć „Podkowę Kuniowa”, a w piekarni samemu wrobić i wypiec „Chleb Kuniowski” przygotowany według dawnej receptury. Po pracy, gotowy wypiek spożywa się przy stylowych ławach wśród zabytkowych eksponatów.
- Szlak Drewnianych Kościółków łączy w turystyczny szlak tematyczny drewniane obiekty sakralne Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej. Można go rozpocząć od Maciejowie. Nieopodal Pasieki znajduje się jeden z najmniejszych kościółków drewnianych powiatu kluczborskiego o konstrukcji zrębowej na podmurowaniu ceglanym. Najstarszym kościołem (1236 r.) jest kościół pw. Nawiedzenia NMP w Chocianowicach o konstrukcji zrębowej z wieżą konstrukcji słupowej na podmurowaniu. Na ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z XVII wieku. W powiecie kluczborskim podobnych kościołów jest 22. Natomiast w powiecie oleskim 17, a wśród nich kościół odpustowy św. Anny z 1518 r. rozbudowany w l.1668-70 na rzucie gwiazdy, z pięcioma kaplicami - interesujący przykład kościoła pątniczego i jeden z najciekawszych kościołów drewnianych na Śląsku, o bogatym barokowym wystroju wnętrza z XVII XVIII w.


Podmiot zarządzający:
Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna
46-200 Kluczbork, ul. Katowicka 1
Tel./fax: 0-77/ 41-85-218, 41-86-520
www.kolot.republika.pl
kolot@op.pl
Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit