Kujawsko-Pomorskie

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Wariacje na temat pierniczka…Więcej »

Pierwsze muzeum piernika w Europie mieści się przy ul. Rabiańskiej, między Rynkiem Staromiejskim a Wisłą, w okolicy katedry i domu Kopernika. Otwarte w 2006 roku stało się już obowiązkowym punktem wycieczek i celem wizyt wielu turystów. Wielu speców od turystyki zastanawia się czym wytłumaczyć ten fenomen. Atmosferą miasta czy genius loci? Kto to wie…

Na piętrze zabytkowego spichrza działa XVI-wieczna piernikarnia, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć sposób wyrobu toruńskiego specjału i przede wszystkim sami wziąć udział w procesie jego powstawania. Pod okiem mistrza piernikarskiego, zgodnie z przekazywanymi w stylizowanej staropolszczyźnie wskazówkami, zwiedzający dobierają przyprawy, ucierają korzenie, przesiewają mąkę. Następnie własnoręcznie łączą składniki, wyrabiają ciasto i kształtują je, mogąc przy tym korzystać ze specjalnych ozdobnych form.
Jest to muzeum, które angażuje wszystkie zmysły, nie tylko wzrok. W pomieszczeniu unoszą się zapachy imbiru, kardamonu i innych przypraw, a po włożeniu pierników na 50 zdrowasiek do specjalnego pieca wypieki są gotowe do zjedzenia lub zabrania ze sobą na pamiątkę. W pełnym klimatu wnętrzu znajduje się również sklepik z pamiątkami i kawiarenka. Do muzeum często przychodzą dzieci. Dla nich takie doświadczenie jest szczególnie niezwykłe.

Utworzenie Żywego Muzeum Piernika w Toruniu współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, dzięki wsparciu Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego i Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych.
Oryginalność pomysłu została doceniona przez Fundację Bankową im. L. Kronenberga, która w 2006 r. przyznała założycielce muzeum Elżbiecie Olszewskiej laury w II edycji konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku.

Właściciel produktu:
TO-TUR Toruńska Turystyka FUH
Elżbieta Olszewska
ul. Broniewskiego 7/10, 87-100 Toruń
0-56/ 663-66-17

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit