Łódzkie

Bunkier w Konewce

Trasa turystyczna „Bunkier w Konewce” znajduje się w odległości 3,5 kilometra od Spały, na terenie byłej niemieckiej kwatery dowodzenia „Anlage Mitte” z okresu II wojny światowej. W lesie, na terenie 2,7 ha, widnieje kompleks żelbetowych schronów. Największy, o długości 380 m, zbudowano dla pociągu sztabowego, a wewnątrz niego przebiega tor kolejowy.

Obok znajdują się mniejsze schrony techniczne połączone ze schronem kolejowym 80-metrowym podziemnym korytarzem, oświetlonym i udostępnionym do zwiedzania.
W schronie kolejowym, oświetlonym na całej długości, zobaczyć można wystawę stałą dotyczącą historii schronów z ich planami, zdjęciami i makietami, plansze dotyczące stanowisk dowodzenia z tego okresu zbudowanych w innych rejonach Polski, ekspozycję militariów z okresu II wojny światowej, plansze o nietoperzach zimujących w bunkrach i Spalskim Parku Krajobrazowym, wystawy czasowe, fragmenty oryginalnego torowiska, pomieszczenia dla obsługi pociągu. Ekspozycja militariów obejmuje sprzęt i wyposażenia żołnierskie znalezione po wojnie w najbliższej okolicy (najciekawsze to dwie armaty, skorupy bomby lotniczej i pocisków artyleryjskich), a także kolekcję modeli samolotów i czołgów z czasów wojny. W schronie znajduje się stoisko z wydawnictwami dotyczącymi historii II wojny światowej i bunkrów oraz z przewodnikami, mapami, pamiątkami, militariami i napojami.
Wokół schronu kolejowego i obiektów technicznych wytyczono w lesie szlak spacerowy. Obok bunkrów znajdują się zadaszone ławki ze stolikami, miejsce na ognisko czy grilla, umożliwiające zorganizowanie biwaku lub odpoczynek po zwiedzaniu. Na terenie trasy usytuowano parking dla zwiedzających. Możliwe jest korzystanie z usług przewodników.
Na miejscu organizowane są „Pikniki militarne”, pokazy grup rekonstrukcyjnych i zabytkowych pojazdów wojskowych.
Teren i schrony udostępnia się także organizatorom turystyki aktywnej, szkoleń produktowych i promocyjnych, miłośnikom gry w paintballa i na potrzeby firm cateringowych.
Obecnie trwają prace porządkowe i adaptacyjne w podobnym kompleksie schronów w Jeleniu
(położonym koło Tomaszowa Mazowieckiego,10 km na południe od Konewki), mające na celu udostępnienie turystom do zwiedzania drugiej części byłej kwatery „Anlage Mitte”.
Do atrakcji turystycznych na trasie należą wystawy czasowe. Do końca 2006 r. zwiedzać można ekspozycję „Bunkry, Schrony i Transzeje” o umocnieniach z II wojny światowej w Łodzi i okolicach, przygotowaną wspólnie z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, uzupełnioną prezentacją 7 armat ze zbiorów własnych i MTN. Ciekawostką wystawy jest rosyjska armata z II wojny światowej, pochodząca z Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, niegdyś rekwizyt w serialu „Czterej pancerni i pies". Na miejscu odbywają się także prezentacje grupy rekonstrukcji historycznej „Anlage Mitte” w mundurach z II wojny światowej oraz przejazdy wokół bunkrów zabytkowymi wojskowymi motocyklami z koszem


Organizator:
PPHU „IMAX” Juliusz Szamański
91-486 Łódź, ul. Laurowa 10
tel.: 0-42/ 616-80-62, 0-501-430-321
www.bunkierkonewka.eu
imax@o2.pl
Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit