Zachodniopomorskie

Centrum Słowian i Wikingów

To próba rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej zabudowy Wolina (IX – XI wiek). Osada budowana jest na podstawie wykopaliskowych badań archeologicznych z terenu miasta Wolin. Ideą jest pokazanie w niekonwencjonalny, atrakcyjny dla odbiorców sposób, tradycji i kultury naszego regionu oraz różnych aspektów życia codziennego sprzed 1000 lat.

Centrum Słowian i Wikingów to nie jest muzeum. Nie ma tam zabytków. Obiekt charakteryzuje się tym, że można go zwiedzać aktywnie, wszystkiego dotykać, siadać na „historycznych” krzesłach, kłaść się na łóżku lub samodzielnie wypróbować narzędzia rzemieślnicze. Chaty i ich wyposażenie oraz warsztaty rzemieślnicze, w których wykonywane są repliki i stylizacje przedmiotów codziennego użytku są udostępniane zwiedzającym.

Osadę można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem, który zapoznaje z wczesnośredniowieczną historią Wolina – bogatego, wielokulturowego i ogromnego, jak na tamte czasy miasta, opowiada o kulturze i wierzeniach Słowian i wikingów, przybliża wiedzę o wielkich ważnych wydarzeniach oraz zwykłym codziennym życiu mieszkańców Pomorza. Przewodnik opowiada także o ponad stuletniej historii wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Wolina oraz wynikach tych badań. Przede wszystkim jednak oprowadza po rekonstrukcjach, zwracając uwagę na ważne szczegóły wyposażenia i konstrukcji budynków.

Na „lekcjach żywej historii” każdy może nauczyć się lepienia z gliny, robienia filcu, pisania gęsimi piórami, musztry wczesnośredniowiecznej, strzelania z łuku, uczestniczyć w pokazach dawnej kuchni. Warsztaty takie są prowadzone dla grup zorganizowanych: szkolnych wycieczek, kolonii, zielonych szkół (na wszystkich szczeblach edukacji).

Na terenie Centrum Słowian i Wikingów znajduje się „historyczny” plac zabaw dla dzieci. Zbudowane są tu repliki dawnych chat w skali „mini”, dyby i klatka dla „niegrzecznych” oraz rozstawione są różne gry i zabawy: przeciąganie liny, rzucanie kółkami, szczudła, łowienie ryb (drewnianych).

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit