Kujawsko-Pomorskie

Chełmno – miasto zakochanych

Chełmińskie Walentynkowe Serce…Więcej »

Chełmno zyskało tytuł „Miasta Zakochanych”, a to za sprawą przechowywanych od stuleci w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP relikwii św. Walentego oraz szczególnie uroczyście obchodzonego od 2002 roku w dniu 14 lutego - Dnia Świętego Walentego.

Z tej okazji 14 lutego organizowana jest w mieście impreza pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”, podczas której odbywają się uroczyste msze święte w kościele farnym oraz wystawione są relikwie św. Walentego. Nie brakuje walentynkowych zabaw i konkursów, a cały Dzień Świętego Walentego kończy się na rynku koncertem zespołów muzycznych, Wieczorem, tradycyjnie na płycie chełmińskiego rynku układane jest wielkie płonące serce z lampionów.
W organizację tej imprezy włączają się aktywnie mieszkańcy Chełmna, czego dowodem jest ustanowienie w 2003 roku, rekordu w ułożeniu największego serca, które zostało wpisane do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.
Handlowcy, upiększają w tym dniu w szczególny walentynkowy sposób swoje witryny. Bowiem Urząd Miasta jako główny organizator imprezy ogłasza od roku 2005 konkurs na najładniejszą witrynę, który w celu promocji imprezy i jednocześnie zacieśnienia lokalnych kontaktów, przeprowadzany jest również w sąsiednim mieście Świeciu. Chełmińscy piekarze i cukiernicy przygotowują na ten dzień szczególnie duże ilości popularnych przez cały rok w Chełmnie bułeczek walentynkowych z lubczykiem oraz innych wyrobów cukierniczych w kształcie serc.
14 lutego 2008 w ramach VII Obchodów Dnia św. Walentego w Chełmnie - Mieście Zakochanych odbył się także I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Miłosnej.
Atmosfera miłosnego zadurzenia nie kończy się wraz z lutowym świętem. Bowiem latem organizowane są w mieście inne imprezy m.in. pod hasłami: Zaśpiewajmy razem w mieście zakochanych, Zatańczmy razem w mieście zakochanych czy Witamy w mieście zakochanych, które przypominają o św. Walentym. Zakochani i turyści, siedząc na ławeczkach dla zakochanych w parku Nowe Planty, mogą dodatkowo poczuć urok i szczególną atmosferę tego starego średniowiecznego miasta.

Właściciel produktu:
Urząd Miasta
ul. Dworcowa 1, 86-100 Chełmno
tel.: 0-56/ 677-17-32, fax: 0-56/ 677-17-74
www.chelmno.pl promocja@chelmno.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit