Jeszcze książki i czasopisma nie zginęły

Biblioteka + informacja turystyczna = korzyść

IV Warszawskie Targi Książki, Strefa Podróży

Choć biblioteki nie są najczęściej umieszczane na listach punktów i centrów informacji, to zdarzają się wyjątki. W spisach certyfikowanych jednostek „it” znajdują się placówki całkiem sprawnie zlokalizowane i funkcjonujące przy bibliotekach publicznych. To bardzo korzystne połączenie, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, ale też np. w Jeleniej Górze, w której patronem „it” jest zasłużona Książnica Karkonoska. Trzeba zauważyć, że szczególną troską bibliotekarzy otoczone są kąciki regionalne, wspaniale źródło wiedzy także dla turystów.

W Polsce istnieją też od lat specjalistyczne biblioteki turystyczno-krajoznawcze, prowadzone przez PTTK, zwłaszcza Centralna Biblioteka PTTK im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie i Centralna Biblioteka Górska w Krakowie oraz sieć bibliotek przy regionalnych pracowniach krajoznawczych PTTK.

Centralna Biblioteka PTTK w Warszawie, dynamicznie kierowana przez Marię Janowicz, nie ogranicza się do inicjatyw realizowanych w siedzibie Biblioteki (wystawy, spotkania autorskie itp.). W tym roku Biblioteka debiutowała na Warszawskich Targach Książki, po raz pierwszy organizowanych w pięknej przestrzeni warszawskiego Stadionu Narodowego (16-19 maja 2013).

Dzięki przychylności kierownictwa Targów udało się na bardzo korzystnych warunkach uzyskać powierzchnię dla prezentacji książek i czasopism turystyczno-krajoznawczych. Organizatorom ekspozycji przyświecała myśl, aby udostępnić czytelnikom  publikacje  małych i bardzo małych edytorów, którzy niejednokrotnie wydają  rocznie jedną, a może 2-3 książki, i którzy ze względów finansowych i organizacyjnych nie mogą stawać się samodzielnymi wystawcami.

W tzw.  Strefie Podróży IV Warszawskich Targów Książki, w ramach Przeglądu Książki Turystycznej „Podróże z Książką”  zagościło łącznie 42 edytorów, z których każdy zaprezentował 1-3 publikacji. Zadbano o informację o źródłach nabycia tych cennych publikacji, przedstawiających nieznane uroki różnych zakątków kraju, pisanych często społecznie przez zaangażowanych autorów lokalnych. Były tam m.in. publikacje: ZG PTTK, Komisji Historii i Tradycji PTTK, Komisji Działalności Podwodnej PTTK, Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK z Krakowa, oddziałów PTTK z Rzeszowa, Sieradza, Sosnowca, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, Sklepu „Podróżnika”, muzeów, uczelni, w tym wyspecjalizowanej w kształceniu kadr turystyki ALMAMER Szkoły Wyższej, której niżej podpisany przedstawiciel należał do grona pomysłodawców tej inicjatywy.

Mimo wzrostu znaczenia elektronicznych źródeł informacji, książka turystyczno-krajoznawcza nadal spełnia bardzo istotną rolę, a publikacje małych edytorów mają swój bardzo specyficzny charakter. Emocje, którymi kierowali się miejscowi autorzy i wydawcy, przekładają się na zainteresowanie turystów, a publikacje takie świetnie wpisują się w realizację polityki z zakresu informacji turystycznej, obchodzącej swoje 50-lecie.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit