III miejsce

Biuro Informacji Turystycznej w Pszczynie

Brama Wybrańców…Więcej »

Rozpoczęło działalność 30 sierpnia 2002 roku. Powstało z inicjatywy Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, przy współudziale Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Jego znakomite usytuowanie w centrum miasta, w XVII-wiecznej Bramie Wybrańców, obok największej atrakcji turystycznej – Zamku Książąt Pszczyńskich, powoduje, że większość zwiedzających Zamek podąża właśnie tą drogą. Jest to więc często pierwsze miejsce, do którego trafia turysta.

Biuro i podejście do niego (od głównych parkingów dworca PKP) oznakowane jest standardowym znakiem „it”. Dodatkowe tablice znajdują się również w Bramie przed wejściem. Na drzwiach umieszczono tablice informującą o godzinach otwarcia. Placówka zajmuje powierzchnię 50 m2. Pomieszczenie jest jasne i przestronne, łatwo dostępne dla osób niepełnosprawnych. Organizując wystrój wnętrza starano się zachować jego zabytkowy charakter. Urządzone stylowo, zgodnie z duchem późnorenesansowej Bramy Wybrańców, podkreśla atmosferę tego miejsca. Wewnątrz znajdują się szafy, regały, półki oraz stojaki przeznaczone na materiały informacyjne. Na ścianach wiszą mapy regionu oraz atrakcji turystycznych całego województwa.

Pracownicy: dyrektor Jacek Patyk, Aleksandra Pęszor-Baksik i Katarzyna Czarnecka maja do dyspozycji dwa komputery do obsługi turystów i pracy własnej (wraz z drukarką, kopiarką i stałym dostępem do Internetu), telefon i fax. Wszyscy mają obszerną wiedzę, doświadczenie, znajomość regionu, z którego pochodzą, oraz języków obcych (angielski, francuski, niemiecki). Regularnie uczestniczą w kursach, podwyższają swoje kwalifikacje, np. w kursie na przewodników terenowych województwa śląskiego. Angażują się w życie kulturalne regionu – wspólnie z Tyskimi Browarami Książęcymi i Zameczkiem Myśliwskim w Gromnicach stworzyli turystyczny Szlak Książąt Pszczyńskich; zorganizowali wernisaż fotografii artystycznej Ilony Sługockiej „Pszczyna…mam już swoje miejsce na ziemi”; konkurs bożonarodzeniowy na najlepszą szopkę; Jarmark Świąteczny itp. Promują rękodzieło regionalnych twórców, prowadzą księgę gości oraz pieczęci okolicznościowych, sklep i8nternetowy (sklep.pszczyna.inf.pl) oraz badania marketingowe i ankiety dla Polskiej Izby Turystyki. W sezonie wspomaga ich w pracy stażysta.

Dla turystów pragnących bliżej poznać materiały informacyjne przeznaczono miejsce ze stolikiem, kanapami i fotelami. Na miejscu (również w sklepie internetowym) mogą oni kupić charakterystyczne dla regionu pamiątki i gadżety, mapy, przewodniki oraz książki i foldery promujące Ziemię Pszczyńską. Biuro koordynuje również organizację lokalnych wycieczek oraz usług przewodnickich po mieście, rezerwację miejsc noclegowych oraz posiłków. Turyści mogą bezpłatnie otrzymać foldery i ulotki dotyczące miasta (wraz z planem) i regionu, bazy turystycznej, oferowanych produktów turystycznych oraz mapy atrakcji turystycznych województwa.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit