Rozwiązanie jeleniogórskie

Cała wiedza o regionie w jednym miejscu

Interesantami Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej są turyści zagraniczni,  jak również coraz częściej mieszkańcy miasta

Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jeleniej Górze jest jednostką organizacyjną Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”. Działalnością  z zakresu  informacji turystycznej kieruje przewodnik sudecki Barbara Różycka-Jaskólska,  którą wspiera kadra czterech informatorów.

Połączenie z „Książnicą Karkonoską” jest w opinii rozmówczyni bardzo korzystne, gdyż Książnica, czyli największa biblioteka na tym terenie, posiada bardzo bogaty zbiór publikacji regionalnych, z którego chętnie korzystają wytrawni turyści. Jedną z ostatnich nowości Biblioteki jest monumentalna  księga „Dzieje turystyki sudeckiej” pióra wytrawnego znawcy Sudetów, prof. Krzysztofa Radosława Mazurskiego, wykładowcy i  zasłużonego działacza PTTK.

Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej jest  bardzo licznie odwiedzane także przez turystów zagranicznych. Obok gości z Niemiec i Czech (liczniejszych po mistrzostwach UEFA EURO), Francji, Belgii czy Holandii,  pojawili się ostatnio nawet turyści z Kolumbii. Dzięki działaniom promocyjnym  utytułowanej zawodniczki kolarstwa górskiego Mai Włoszczowskiej ożywiła się turystyka rowerowa. Na rowerach przyjeżdżają teraz nawet turyści zagraniczni. Popularnością cieszą się nie tylko wycieczki górskie, ale także oferta kulturalna Jeleniej Góry i zupełnie wyjątkowa w skali polskiej Dolina Pałaców.

Barbara Różycka-Jaskólska z satysfakcją stwierdza, że od kilku lat zmienia się pozytywnie stosunek branży i zarządców atrakcji do informacji turystycznej. Coraz częściej dostarczają oni z własnej inicjatywy materiały promocyjne, których teraz nie brak w centrum „it”. Wydawanie materiałów finansuje też porozumienie Miasta Jeleniej Góry, Powiatu Jeleniogórskiego oraz gmin tego powiatu, którego uczestnicy dawno już pojęli, że promocja zintegrowana jest bardziej efektywna. Działania wspólne nie wykluczają przecież inicjatyw własnych  poszczególnych gmin. Na przykład specjalnie na sezon letni ukazał się Niezbędnik Turystyczny wydany w nakładzie aż 50 tys. egzemplarzy.

Rozmówczynię cieszy fakt, że coraz częściej interesantami Centrum „it” są mieszkańcy miasta, którzy pragną poznać najbliższe okolice, stając się jednocześnie później bardzo skutecznymi i bezinteresownymi ich ambasadorami.

Jan Paweł Piotrowski

 

Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej
Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej
„Książnica Karkonoska”
58-500 Jelenia Góra, ul. Bankowa 27

tel.+48 75/  76 76 925, tel./fax +48 75/ 76 76 935

email: it@jeleniagora.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit