Mobilizacja przed Euro 2012

CIM w nowym terminalu Ławicy czeka niełatwe zadanie

Katarzyna Kamińska, dyrektor CIM Wydawnictwa Miejskiego „Posnania” (z lewej) z nową kierowniczka CIM Anną Smolarkiewicz planują zagospodarowanie wnętrza obiektu w nowym terminalu

Będzie większy, bardziej widoczny, lepiej dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych, a także wyposażony w stanowiska multimedialne. Centrum Informacji Miejskiej  czekają gruntowne zmiany. Działający od sześciu lat na terenie Portu Lotniczego-Ławica im H. Wieniawskiego w Poznaniu punkt „it” zmienia lokalizację.

Ma to związek rozbudową nowej części terminalu. Przeprowadzka ma ułatwić klientom portu pierwszy kontakt z miastem. Skorzystają też na tym kibice Euro 2012, którzy przybędą do Miasta-Gospodarza drogą powietrzną.

Port potwierdził docelową lokalizację punktu CIM w nowej części terminalu. - Znajdzie się on w obszarze ogólnodostępnym strefy przylotów – mówi rzecznik lotniska, Hanna Surma. I dodaje, że jego powierzchnia będzie wynosić ok. 22 m kw., zwiększając się tym samym w stosunku do obecnego pomieszczenia i podnosząc  komfort obsługi pasażerów.

Wizja lokalna w kaskach na głowie

W połowie marca odbyło się wyczekiwane spotkanie władz Ławicy z przedstawicielami CIM na terenie nowego terminalu, który nadal jest w budowie. Wyczekiwane, bo termin ten kilkukrotnie ulegał zmianie, spędzając sen z powiek kierownictwu CIM. Na miejsce pojechała kadra z nową kierownik Anną Smolarkiewicz. Goście zostali wyposażeni w kaski i akcesoria ochronne.

- Pomieszczenie jest zlokalizowane w głównym ciągu komunikacyjnym strefy przylotów, po lewej stronie od wejścia. Pasażerowie opuszczający lotnisko będą go więc mieli polu widzenia – relacjonuje Smolarkiewicz.

Stoisko informacyjne będzie wygodniejsze niż to, które CIM posiada obecnie. Lada obsługi klienta powiększy się dwukrotnie i będzie wyposażona w dwa skomputeryzowane stanowiska pracy. Przybędzie też materiałów i pamiątek. - Pomieszczenie jest dość szerokie i ma niewielkie zaplecze, wnętrze będzie utrzymane w jednej stylistyce, nad którą wciąż pracujemy. W środku znajdzie się specjalna modułowa lada, której część będzie obniżona, co ułatwi komunikację z osobami niepełnosprawnymi – mówi Anna Smolarkiewicz.

W lokalu obok zaaranżowany zostanie także specjalny punkt informacyjny należący do portu lotniczego. Docelowo ma on być wykorzystywany przy okazji odbywających się w mieście szczególnych wydarzeń - takich np. jak Euro 2012.

Poza tym w najbliższej okolicy znajdzie się kiosk multimedialny Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej i stojak z materiałami dotyczącymi regionu. Następnym etapem ma być zainstalowanie w IT bezobsługowego punktu dostępu do Internetu, w którym turysta mógłby nie tylko bezpłatnie przeglądać wybrane przez siebie strony, ale także np. wysłać maila.

Port odda nowe pomieszczenie w stanie „pod klucz”, natomiast CIM poniesie koszty związane z jego adaptacją. Jak udało nam się ustalić inwestycję sfinansuje Miasto Poznań, które dotuje CIM. Ile wyłoży Miasto? – Oszacowaliśmy, że będzie to kwota rzędu od 40 do 50 tysięcy złotych – mówi dyrektor CIM Wydawnictwa Miejskiego „Posnania” Katarzyna Kamińska. – Musimy teraz ten obiekt zagospodarować: sfinansować wykonanie podłóg, pomalować wnętrze, zająć się jego umeblowaniem i oświetleniem - dodaje.

Punkt zacznie najprawdopodobniej funkcjonować w ciągu najbliższych 3 do 4 tygodni, co jest uzależnione od uzyskania przez Ławicę pozwolenia na użytkowanie terminalu. Obecnie finalizowane są ostatnie prace wykończeniowe I etapu rozbudowy portu, czyli kondygnacje -1 i 0.

Strategia na Euro 2012

Według zapowiedzi ze strony lotniska, pierwszymi klientami nowej części terminalu będą kibice Euro 2012, dlatego CIM, poza przystosowywaniem lokalu do stanu finalnej użyteczności, opracowuje obecnie strategię w sferze obsługi kibiców. -  Poza remontem i związanymi z nim zabiegami kosmetycznymi pomieszczenia, trwają przygotowania w sferze merytorycznej – mówi Kamińska.

Oferta nie będzie zrewolucjonizowana, choć pojawi się kilka nowości. – Na pewno będziemy mieli materiały kierowane specjalnie do gości Euro 2012, przygotowane w kilku językach. Będą to foldery typu „Host City Guide” czy „Fun Guide”, a więc materiały stworzone typowo pod kątem kibiców – podaje. Oprócz tego, w punkcie na Ławicy będzie można uzyskać informację o produkcie turystycznym, który przygotowuje CIM. Będą to piesze wycieczki po Poznaniu organizowane w trzech wersjach językowych.

Strategia w sferze obsługi kibiców skupi się głównie na wspólnym działaniu Centrum z Miejskim Zespołem ds. Euro 2012. Ten specjalnie utworzony organ składa się z 16 roboczych zespołów powołanych przez prezydenta miasta w celu przygotowania stolicy Wielkopolski do mistrzostw. Każdy z zespołów ma swoją specyfikę i odmienne zadania, a ich prace koordynuje tzw. Biuro Euro 2012 pod przewodnictwem Michała Prymasa, dyrektora Biura w Urzędzie Miasta Poznania.

– Z tego zespołu jest wydelegowana osoba zajmująca się turystyką miejską, jest przedstawiciel wydziału kultury zaangażowany w obszarze oferty kulturalnej – wylicza Kamińska. – My właśnie, za pośrednictwem tych zespołów, będziemy współpracować z Miastem w zakresie obsługi gości Euro 2012. Na pewno będziemy też ściśle współpracować z Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta Poznania, ponieważ jest już tradycją, że podczas tak dużych imprez na lotnisko delegowani są wolontariusze, którymi się opiekujemy. Poza tym na bazie dotychczasowych doświadczeń - jakie mamy choćby z Konferencji Klimatycznej z 2008 roku - zakładamy, że lotnisko będzie miejscem pierwszego kontaktu klienta z miastem, w związku z czym przygotowujemy się głównie do pytań przyjezdnych o noclegi, komunikację miejską, czyli jak dotrzeć na stadion, do Strefy Kibica, czy do Fun Campów – tłumaczy rozmówczyni.

CIM zapowiada również dostosowanie czasu pracy punktu względem rozkładu lotów. – Na co dzień filia otwarta jest w godzinach od 8.00 do 21.00, ale jeżeli będzie taka konieczność wydłużymy odpowiednio czas jej funkcjonowania – mówi Kamińska.

Gwizdek rozpoczynający pierwszy mecz w Poznaniu usłyszymy już 10 czerwca. Choć lotnisko nadal przypomina plac budowy, to wyraźnie widać, że jest to już jej końcowy etap. Docelowo jego przepustowość zwiększy się ponad dwukrotnie. Konsekwencją tego rozwoju jest m.in. nowy obiekt dla Centrum Informacji Miejskiej, przed którym niełatwe zadanie - obsługa wzmożonego ruchu kibiców z całej Europy.

Sławek Rapior

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!