Inspirująca aktywność

CIT w Piotrkowie Trybunalskim kuźnią lokalnego patriotyzmu

Marta Janik, kierownik Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim

Marta Janik, kierownik Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim podkreśla, że niemalże tak samo ważne, jak promocja Piotrkowa wśród turystów, jest budowanie więzi piotrkowian ze swoim miastem.

W październiku 2010 oficjalnie zainaugurowano działalność CIT, które realizuje Program Rozwoju Turystyki na lata 2009-2015 opracowany przez Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. - Jednym z punktów Programu było otwarcie naszego CIT-u. Teraz realizujemy cele zawarte w Programie i to on wyznacza kierunkowe działania Centrum - informuje Marta Janik, kierownik Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim.

Piotrkowski CIT nie tylko informuje turystów o atrakcjach miasta i regionu, ale także aktywizuje mieszkańców. - Od maja do końca września niemalże co tydzień organizujemy jakąś imprezę. Największym hitem okazały się gry miejskie, które cieszą się wielką popularnością. Co szczególnie ważne - przychodzą także mieszkańcy, a nie tylko turyści. Dla nas ta aktywizacja piotrkowian jest szczególnie istotna. Chcemy pokazać ludziom, że Piotrków skrywa w sobie wiele tajemniczych i ciekawych miejsc, że to wciąż miasto nieodkryte. W szerszej prespektywie jest budowanie lokalnej dumy piotrkowian. Zależy nam by byli oni ambasadorami Piotrkowa i zapraszali do naszego miasta swoich znajomych, rodziny czy kontrahentów - dodaje Marta Janik.

W tym celu CIT w Piotrkowie współpracuje z lokalnym oddziałem PTTK i Towarzystwem Przyjaciół Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Wspólnie organizują wycieczki i spacery po mieście i okolicach. Ale to nie koniec: - Współpracujemy także z piotrkowskimi hotelami, Miejskim Ośrodkiem Kultury, biblioteką miejską, OSiRem i Muzeum - wymienia Janik.

Poza tyCIT przy ul. Zamurowej 11m przy CIT działa Rada Programowa, której członkowie rekrutują się z instytucji miejskich i prywatnych przedsiębiorstw różnych branż. Rada czuwa nad realizacją Programu Rozwoju Turystyki przez CIT: - Raz w miesiącu spotykamy się i zdajemy sprawozdanie z działalności, a także planów na najbliższy czas - informuje Marta Janik.

A jeśli już o planach mowa, to jak przyznaje szefowa piotrkowskiego CIT, jest ich mnóstwo. - Mamy całą listę zadań do wykonania w ramach Programu Rozwoju Turystyki. Najważniejsze,  to oznakowanie i promocja szlaków turystycznych, a także promocja produktów turystycznych: Traktu Wielu Kultur, sanktuariów maryjnych w Piotrkowie oraz strefy zrzutu PeTe Skydive - czyli piotrkowskiego lotniska, gdzie spotykają się miłośnicy skoków spadochronowych.

A jak szefowa CIT ocenia pierwszy rok działania placówki? - Jeszcze za wcześnie na podsumowanie działalności – mówi dyrektor Janik. – Oczywiście, prowadzimy statystyki i mogę powiedzieć, że w sezonie wakacyjnym zwiększa się liczba turystów z zagranicy. Poza sezonem najczęściej odwiedzają nas turyści krajowi i mieszkańcy Piotrkowa, którzy sami chcą lepiej poznać swoje miasto. Ale na razie nie możemy porównać naszych danych z tego roku działalności, bo wcześniej nie było takich badań.

Agnieszka Danowska

Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Informacji Turystycznej 97-300 Piotrków Trybunalski
ul. Zamurowa 11
e-mail: cit(at)piotrkow.pl

Godziny otwarcia: pon.- sob. 9.30-17.30, niedz.10.00-15.00

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit