Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej

Coraz więcej jest w Gliwicach prawdziwych turystów

Wśród miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego niewątpliwie wyróżniają się Gliwice. To miasto bardzo stare (średniowieczna starówka, zamek, mury bobrowe, kościoły), a jednocześnie bardzo młode z racji zlokalizowana tu licznych uczelni z Politechniką Śląską na czele.

Gliwice wyróżniają też duże obszary zieleni (parki miejskie, wspaniała Palmiarnia) i sąsiedztwo lasów, w których niczym perły tkwią liczne zabytkowe kościółki drewniane. Gliwice to miasto zabytków techniki, które można tutaj zobaczyć w muzeach,  w tym także słynnej Wieży Radiostacji, dostępnego do zwiedzania najwyższego drewnianego obiektu w świecie. Warto też zobaczyć muzeum w zamku i liczne inne atrakcje.

Powyższe i inne nie wymienione argumenty, w pełni uzasadniają fakt, że do Gliwic nie przyjeżdża się tylko przy okazji delegacji służbowej, konferencji, spektaklu w tutejszej operetce, tranzytem, ale także specjalnie, aby zaprzyjaźnić się z gościnnym miastem nad Kłodnicą.

- Coraz więcej mamy prawdziwych turystów - powiedziała w trakcie poznańskiego „Tour Salonu” Sylwia Banaszewska z Referatu  Promocji Urzędu Miasta Gliwice.

Miasto ceni sobie relacje z turystyką, czego dowodem jest jego członkostwo w Śląskiej Organizacji Turystycznej. Prężnie działa oddział PTTK.

Z inicjatywy Samorządu Miasta Gliwice oraz Muzeum w Gliwicach, 1 lutego 2010 roku w obiekcie Scena Bajka – Kino Amok, mieszczącym się przy ulicy Górnych Wałów 3, otworzyło swe podwoje Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Punkt jest źródłem informacji dla mieszkańców miasta oraz przebywających w mieście turystów. Znajdują się w nim informacje o aktualnych propozycjach kulturalnych, takich jak wystawy, koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe. Dostępne są bezpłatne ulotki i foldery a także lokalne i regionalne informatory kulturalne. Zainteresowani mogą się tu zaopatrywać w publikacje poświęcone zabytkom i historii regionu, a także przewodniki, mapy oraz pamiątki.

Centrum dysponuje informacjami o przebiegu tras i obiektach znajdujących się na wytyczonych w regionie szlakach turystycznych, w tym o Szlaku Zabytków Techniki czy o lokalizacji ważnych i interesujących obiektów historycznych bądź obiektach noclegowych i gastronomicznych. Można tu także kupować bilety na ogólnopolskie koncerty, przedstawienia oraz wydarzenia sportowe.

CIKiT jest czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00. Z informacji w punkcie można będzie skorzystać na miejscu lub telefonicznie, a także za pośrednictwem poczty internetowej oraz komunikatorów Gadu Gadu i Skype.

Ten drugi punkt Informacji Turystycznej w Gliwicach stanowi uzupełnienie Centrum Informacji Kulturalnej i Edukacji Regionalnej, mieszczącego się w Zamku Piastowskim, który można odwiedzać we wtorki i czwartki w godz. 11.00-18.00, środy i piątki w godz. 9.00-15.00 oraz w soboty, niedziele w godz. 10.00 do 15.00.

---------------------------

Do 2013 roku Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej wraz z innymi tego typu punktami regionu śląskiego zostanie połączone w sieć tworzącą Śląski System Informacji Turystycznej (ŚSIT). Efektem tego przedsięwzięcia będzie powstanie największej w kraju sieci regionalnej informacji turystycznej. Dzięki obecności w ŚSIT gliwickie Centrum, zgodnie z planami realizatora projektu, może w najbliższej przyszłości zyskać dodatkowe wyposażenie, takie jak audioprzewodniki, infokioski, czy system nawigacji GPS.

Pomysłodawcą i realizatorem Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej jest Śląska Organizacja Turystyczna. Muzeum w Gliwicach podpisało w grudniu 2009 roku umowę z Górnośląskim Związkiem Metropolitalnym, który jest partnerem subregionalnym tego przedsięwzięcia. Wartość projektu wyceniana jest na 14,5 mln zł, z czego 85 % to planowane fundusze unijne pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, pozostałe środki zapewniają partnerzy subregionalni.

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Edukacji Regionalnej w Zamku Piastowskim zgodnie z planem otrzymają wyposażenie o łącznej wartości ok. 100 tysięcy złotych.

(jpp)

 

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit