W gminie Janowice Wielkie

Czyżby na „it” przerobiono świątynię?

Radomierz, marzec 2011 r. W miejscu, gdzie stał kościół, trwa budowa punktu „it”. W dzwonnicy, po jej remoncie, będzie punkt widokowy / fot.: M. Perzyński

Legnicka kuria biskupia przekazała zabytkową dzwonnicę rozebranego w XIX w. kościoła w Radomierzu koło Jeleniej Góry gminie Janowice Wielkie, która zrobi w niej punkt widokowy.

Obok, w miejscu kościoła, stawia – także ze środków unijnych, w ramach projektu „Zobaczyć krajobraz, dotknąć przeszłość” – punkt informacji turystycznej. Kto nie wie, że to nowy obiekt, będzie przekonany, że na „it” przerobiono świątynię.

Na teren budowy wszedł najpierw archeolog

Dzwonnicę otacza dawny niemiecki cmentarz. Szczątki  tu pochowanych zostaną przebadane, potem odbędzie się ich pochówek, ale już w innym miejscu. Fragmenty nagrobków, które znaleziono koło dzwonnicy, zostaną wyeksponowane wzdłuż ogrodzenia – tak powstanie lapidarium.

Przeniesione zostaną też nagrobki i ludzkie kości, które przylegają do ruchliwej drogi w kierunku Wrocławia. - W tym miejscu będzie parking – mówi obsługa budowy. Zbudowano nowy mur, a stary – w wielu miejscach uszkodzony – zostanie rozebrany.

Dzwonnica to skarb. Wiszą w niej trzy bezcenne dzwony - z 1576, 1595 i 1612 r., ufundowane przez rodzinę Schaffgotsch. Niezwykle majętną i wpływową, do której należały m.in. dwa znane śląskie uzdrowiska, w tym Cieplice-Zdrój. To właśnie do Cieplic przeniesiono epitafia Schaffgotschów, które znajdowały się w murze kościoła w Radomierzu po tym, jak został rozebrany w 1849 r. Obecnie są wielką ozdobą przy kościele pijarów w centrum uzdrowiska. W Radomierzu została jedna taka płyta, którą podczas remontu zdjęto, ale wróci na właściwe miejsce.

Świetny pomysł, żeby uaktywnić ten rejon Sudetów

W dzwonnicy, która dostanie nowe tynki i nowy hełm w stylu gotyckim obity blachą miedzianą, zamontowane zostaną metalowe schody, dzięki czemu zacznie służyć jako punkt widokowy. Dotąd w dzwonnicy były tylko schody z drewna, prowadzące na platformę przy dzwonach.

Radomierz to naturalna brama w Karkonosze, które świetnie widać z drogi prowadzącej do Jeleniej Góry. Budowa „it” i punktu widokowego oceniana jest jako świetny pomysł, żeby uaktywnić ten rejon Sudetów. Szczególnie – gminę Janowice Wielkie, na terenie której jest sporo interesujących zabytków, m.in. ruina zamku Bolczów, ale turyści nie zawsze o tym wiedzą. „It” w Radomierzu powinna to zmienić.

Projekt „Zobaczyć krajobraz, dotknąć przeszłość” obejmuje nie tylko inwestycję w Radomierzu. W sumie odrestaurowanych zostanie pięć zabytków, które dzięki temu zaczną służyć turystom: w Świeradowie-Czerniawie młyn wodny (z kołem wodnym – już rzadkość na Dolnym Śląsku), w Mirsku wieża ciśnień, w Jeleniej Górze baszta zamkowa (element dawnych murów miejskich), w Kowarach zabytkowe polichromie w sali rajców.

Marek Perzyński

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit