Fundacja Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa

Dobra współpraca szansą turystyki

Dobra współpraca szansą turystyki

Krokowa to gospodarna gmina powiatu puckiego, dysponująca wspaniałymi plażami nadbałtyckimi, m.in. w Dębkach i Białogórze, dostępem do Jeziora Żarnowieckiego (pospołu z sąsiednią gminą Gniewino), kompleksami lasów, wzgórz. Rozwijają się tutaj różnorodne formy turystyki.

Obok letnich kąpieli słonecznych można uprawiać jogging, spacery, dłuższe wycieczki piesze. Są trasy rowerowe i konne. Czysta rzeka Piaśnica wybornie nadaje się do kąpieli, a także spływów kajakowych. Można też wypłynąć w morze. Miłośników zabytków zainteresuje cenny zespół kościelno-klasztorny w Żarnowcu, w którym odbywają się latem koncerty organowe.

Specyficzny charakter maja Dębki, modne kąpielisko przy ujściu do Bałtyku Piaśnicy. To miejsce wyjątkowe. Tutaj przed 1939 r. znajdowała się granica polsko-niemiecka.

Podczas tegorocznych wakacji w Dębkach, Białogórze i Krokowej czynne były Punkty Informacji Turystycznej. W porozumieniu z Poczta Polską funkcjonowały tam dodatkowo pocztowe punkty obsługi klienta, co spotkało się z uznaniem turystów.

Na uwagę zasługuje stolica gminy – Krokowa, której nazwa wywodzi się od pomorskiego rodu Krokowskich (von Krockow). Ozdobą miejscowości jest zespół pałacowo-parkowy. Powstała tutaj Fundacja Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa. Już w 1990 r. zrealizowano pionierską inicjatywę nawiązując porozumienie pomiędzy samorządem Krokowej a mieszkająca w Niemczech rodziną von Krockow. Zaniedbany i częściowo opuszczony obiekt ( z lat 80. XX w. pamiętam istniejącą tu jedynie skromną klubo-kawiarnię „Ruchu”) został wspaniale odrestaurowany, służąc celom turystycznym, kulturalnym i biznesowym.

Fundacja stara się wyjść naprzeciw życzeniom swoich odbiorców, zachęcić miejscową społeczność do częstych odwiedzin w Zamku w Krokowej oraz zbudować atrakcyjną ofertę turystyczną, promującą Krokową i jej okolice. Turyści mogą nieodpłatnie zwiedzać park i parter zamku, gdzie znajduje się wartościowe historycznie archiwum rodziny von Krockow. Dla chętnych Muzeum Regionalne organizuje oprowadzanie z przewodnikiem cieszące się wielką popularnością. Samo Muzeum powstało w 1999 roku jako jedyne w Polsce muzeum polsko-niemieckie.

Fundacja i Muzeum są dowodami na możliwość pojednania i porozumienia polsko-niemieckiego. Spełniają wizje międzynarodowej współpracy na płaszczyźnie oficjalnej i międzyludzkiej. Kształtują fragment współczesnej rzeczywistości w sposób, jaki założyli sobie u ich początków fundatorzy i sympatycy. Status centrum spotkań europejskich sprawia, że w Zamku i Parku krzyżują się akcenty i mentalności z wielu krajów. Kto sam chce przekonać się o istocie Fundacji, jest w każdej chwili mile widziany w murach Zamku.

Na terenie zamku znajduje się też punkt informacji turystycznej realizujący m.in. zadania Fundacji, której celem jest wzajemne zbliżenie narodów polskiego i niemieckiego m.in. przez rozwój turystyki.

(jpp)

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit